Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Herezja [Czarna]. Wiedza
Compagnia Sineglossa  

2–3 listopada {piątek–sobota} 19:00
Studio na Grobli
Bilety: 10 zł


Pierwszy epizod sagi zatytułowanej Herezja. Źródłem gramatyki i wizji Joanny jest teologia – to ona umożliwia ich powstanie i nadaje im kształt. Ludzka, (zbyt ludzka) potrzeba opanowania narzędzi, które – przez ironię losu bądź skutkiem świadomego wyboru – staną się przyczyną skazania jej na śmierć. Między Joanną a jej hagiografką, jak też między aktorką a reżyserką (które są jedną i tą samą osobą), toczy się pełen sprzeczności dialog obrazów i dźwięków. Joanna uczy się i naśladuje, przekształcając to, czego się nauczyła, we własny język: aktualny, żywy i oryginalny. To jej prawdziwe zbawienie, a zarazem potępienie.

Czego musi się nauczyć, nauczy się z własnych ran.
Franz Kafka



AKTORZY: Simona Sala i Antonio Cesari
GOŚCINNIE
KOMPOZYTORZY: Aleksandra Kotecka i Tomasz Wierzbowski
WOKAL: Teatr ZAR
SCENOGRAFIA: Michele Torelli
MUZYK: Roberto Vacca

Współpraca: Prowincja Anakona
Partnerzy: Instytut Grotowskiego, Habita Teatro


„Herezja” – niedogmatyczne wizje świata
 
„Herezja” to długoterminowy projekt poświęcony postaci/idei Joanny D’Arc, realizowany na styku rożnych dziedzin sztuki: teatru, performance’u, muzyki i instalacji. Sineglossa aranżuje wydarzenia w przestrzeniach teatralnych, na ulicach, placach, w galeriach i kościołach, przyjmując za punkt wyjścia wypracowaną w ostatnich latach poetykę. Projekt składa się z modułów. Każdy rozdział „sagi” wyróżniają określony kolor i temat. Poszczególne części mogą być wykonywane razem, w przypadkowej kolejności (która zmienia ich znaczenie), bądź niezależnie, jako odrębne całości.
Projekt realizują założyciele grupy Sineglossa: Federico Bomba (dramaturg i reżyser), Luca Poncetta (twórca światła) i Simona Sala (aktorka). Ma on charakter heterogeniczny. Biorą w nim udział gościnnie inni artyści, którzy mają wpływ na estetykę poszczególnych części i umożliwiają rozwój koncepcji „Herezji”.