Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Akropolis, Faust, Hamlet
W teatrze mitów europejskich z Ludwikiem Flaszenem

UWAGA! ZMIENIŁA SIĘ KOLEJNOŚĆ SPOTKAŃ

14 grudnia {piątek} 17:00
Sala Teatru Laboratorium
Akropolis
Spotkanie seminaryjne Ludwika Flaszena z udziałem prof. Grzegorza Niziołka

15 grudnia {sobota} 16:00
Sala Teatru Laboratorium
Akropolis
Spotkanie seminaryjne Ludwika Flaszena z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego


Spotkania seminaryjne z udziałem: Krzysztofa Czyżewskiego, prof. Dariusza Kosińskiego, prof. Grzegorza Niziołka, prof. Krzysztofa Rutkowskiego, prof. Włodzimierza Szturca, prof. Joanny Walaszek

Rozmyślania nad mitami założycielskimi Zachodu, których nośnikiem jest teatr (Marlowe, Szekspir, Goethe, Wyspiański). Ich rola w kształtowaniu świadomości europejskiej. Ich rezonans dzisiaj – w świecie zglobalizowanym, w warunkach spotkań i konfrontacji kultur, gdy Europa szuka swego nowego samookreślenia.
Czy Akropol to tylko ruiny dla turystów?
Czy Faust i Hamlet to nasi współcześni?

My, cywilizacje, wiemy już, że jesteśmy śmiertelne
Paul Valéry

W Polsce zagadką Hamleta jest to, co jest w Polsce do myślenia

Stanisław Wyspiański



Ludwik Flaszen
– uczestnik i świadek wielkiej epoki teatru. Współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego przez cały okres jego istnienia (1959–1984). W latach osiemdziesiątych – dyrektor. Krytyk, pisarz, wieloletni partner twórczego dialogu z Grotowskim, sam został praktykiem, prowadząc doświadczenia parateatralne, warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Jego pierwsza książka Głowa i mur (1958) została skonfiskowana przez cenzurę PRL. Autor Cyrografu – tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie 1971, ostatnie – 1996, Kraków; wersja francuska – Paryż 1990). Jego tom szkiców Teatr skazany na magię (Kraków 1983) zawiera teksty oraz wykłady związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. W roku 2010 ukazał się jego tom Grotowski & Company (w języku angielskim). W przygotowaniu przekłady na języki: francuski, hiszpański, portugalski (Brazylia) i włoski oraz wydanie polskie (rozszerzone i zmienione). Od 1984 roku, po rozwiązaniu Teatru Laboratorium, mieszka w Paryżu.

Grzegorz Niziołek
– profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, redaktor naczelny „Didaskaliów”. Autor książek: Sobowtór i utopia. Teatr Krystiana Lupy (Kraków 1997), Sny, komedie, medytacje (Kraków 2000), Ciało i słowo. Szkice o teatrze Tadeusza Różewicza (Kraków 2004), Warlikowski. Extra ecclesiam (Kraków 2008). Współredaktor tomu zbiorowego 20-lecie. Teatr polski po 1989 (Kraków 2010). W latach 2004–2007 kierownik literacki Starego Teatru oraz dyrektor artystyczny festiwalu re-wizje. W latach 2008–2010 dyrektor artystyczny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi.

Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, poeta i eseista. Twórca Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Autor książek „Ścieżka pogranicza” i „Linia powrotu”. Szef wydawnictwa Pogranicze, w którym redaguje m.in. serie „Meridian” oraz „Sąsiedzi”. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. W 2011 roku, razem z zespołem „Pogranicza” zainicjował działalność Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Prezydent Europejskiej Sieci Domów Literatury HALMA (Berlin). Przewodniczący Rady Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego (Lublin). Od kwietnia 2012 dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.