Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Śpiewy łacińskie:

między przekazywanymi ustnie tradycjami
polifonicznymi a dziedzictwem śpiewu gregoriańskiego

Warsztaty z Jeanem-François Favreau oraz członkami zespołu In Medias Res

19–21 października 2013 {sobota–poniedziałek} 10:00–14:00
Le Centquatre, 5 rue Curial, Paryż, Francja

Kontakt i zgłoszenia
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 13 października 2013 na adres Marie Magneron: marie@grotowski-institute.art.pl; (+48) 601 065 099, 0643362990.
Koszt: 100 EUR

Warsztaty prowadzone w językach francuskim i angielskim


Podczas trzydniowych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję odkrycia i praktykowania śpiewu w różnych formach łacińskiej tradycji religijnej, takich jak tradycja przekazu ustnego (trzy lub czterogłosowe pieśni polifoniczne), chorał gregoriański i wczesnobarokowe kompozycje. Zapoznają się także z podstawami sztuki ornamentacji.

Program i prowadzący
Warsztaty będą podzielone na trzy sesje prowadzone przez członków In Medias Res:
• repertuar korsykański i franciszkański (prowadzący: Jean-François Favreau z Martą Grundwald Wilantewicz i/lub Marie-Geneviève L’Her)
• repertuar sycylijski (prowadzący: Alessandro Curti, Orest Sharak i Jean-François Favreau)
• chorał gregoriański (prowadzący: Piotr Górka i/lub Adam Skobliński)



In Medias Res to międzynarodowy zespół skupiający się na śpiewie łacińskim w tradycjach obszaru Morza Śródziemnego, działający przy Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu oraz Ośrodku Praktyk Teatralnych Lavauzelle (Site de pratiques théâtrales Lavauzelle) (Limousin, Francja). Zespół powstał z inicjatywy Jeana-François Favreau, a impulsem do jego stworzenia stała się pierwsza edycja VoicEncounters w 2010 roku.
W ramach programu odbyło się kilka ekspedycji na Korsykę, Sardynię i Sycylię, poświęconych tradycyjnemu śpiewowi przekazu ustnego, a także warsztaty z mistrzami śpiewu, dotyczące manuskryptów i innych źródeł pisanych. Na bazie opracowanego materiału, repertuaru i dramaturgii Wielkiego Tygodnia grupa przygotowała koncert, który był prezentowany we Francji i Polsce, np. w ramach festiwalu Gorzkie Żale w Warszawie (2013).
Praca In Medias Res ma kilka aspektów, w zależności od płaszczyzny zainteresowania poszczególnych członków grupy: może być traktowana jak specyficzna, polifoniczna lub modalna eksploracja muzyczna, praktyczna etnologia, przestrzeń duchowa czy możliwość teatru dźwięku.

Jean-François Favreau – urodzony w Bastii na Korsyce, doktor literatury na Uniwersytecie Paris 7, aktor-śpiewak i reżyser, lider zespołu In Medias Res. Początkowo uczestnik sesji warsztatowych prowadzonych w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, pracował jako aktor w Teatrze TANTO w Wiedniu, później dołączył do Teatru ZAR i do pracy nad spektaklem Anhelli. Wołanie oraz do pozostałych części tryptyku Ewangelie dzieciństwa prezentowanego na całym świecie. Jako aktor i prowadzący współtworzy międzynarodowy projekt „Pieśń nad Pieśniami”, razem z Sergiejem Kowałewyczem (Rosja) i Natalią Połowynką (Ukraina). Organizator i uczestnik wielu wyprawach badawczych na Korsykę, Sardynię, Sycylię i do Armenii, brał udział w organizacji wydarzeń związanych ze śpiewem tradycyjnym (Festiwal Giving Voice XI, VoicEncounters I) oraz warsztatów z mistrzami śpiewu (Jean-Etienne Langianni, Robert Pożarski, Martino Corimbi, członkowie Tempus Fugit, Aram Kerovpyan, Cuncordu de Orosei). Oprócz tradycji ustnych zajmował się również studiowaniem muzyki dawnej, między innymi pod kierunkiem Marcela Pérèsa. W 2009 roku, wraz z Marie-Geneviève L’Her, stworzył Ośrodek Praktyk Teatralnych Lavauzelle – usytuowane na wsi centrum poszukiwań teatralnych fizycznych i głosowych oraz badań nad praktykami tradycyjnymi. Mieszka w Paryżu, gdzie współpracuje z reżyserem teatralnym i muzykiem Alexisem Forestierem. Wraz z Marie-Geneviève L’Her stworzył zespół Théâtre de l’homme ivre oraz Ośrodek Praktyk Teatralnych Lavauzelle, wiejskie centrum, którego działalność koncentruje się wokół teatru fizycznego i wokalnego oraz badań nad tradycyjnymi praktykami.

Więcej: www.lavauzelle.org/inmediasres


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego