Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Szept wiatru

Pokaz pracy Odin Teatret poświęcony różnicy między teatrem a tańcem prezentowany w ramach Odin Festivalu
W języku angielskim

3 września 2014 {środa} 10:30
Studio Na Grobli (Sala Studyjna)
Bilety:
15 zł
Bilety online


Europejska cywilizacja performatywna oddzieliła teatr od tańca, jakby były to dwa odmienne wszechświaty ekspresji. W rzeczywistości teatr i taniec przynależą do jednego świata, rozwijającego się w kierunku odrębnych gatunków, ale zakorzenionego w jednym doświadczeniu – doświadczeniu, które pozwala nadać ciału-umysłowi aktora sceniczną obecność.

Zamiast o „teatrze” czy „tańcu” możemy mówić o „tańcu głębokim” i „tańcu jawnym”. Z „tańcem głębokim” mamy do czynienia w przypadku form scenicznych, w których taniec nie występuje w oczywistej formie; „taniec jawny” natomiast potrafi wyzwolić się od wszelkich kryteriów mimetycznych i narracyjnych, manifestując się w formie czystej ekspresji, fizycznej dynamiki.

Wszystkie działania performatywne są tańcem. Tańcem bliskim swych fizycznych i mentalnych korzeni. Tańcem energii i myśli.

Aktorzy: Kai Bredholt, Roberta Carreri, Jan Ferslev, Tage Larsen, Iben Nagel Rasmussen, Julia Varley i Frans Winther
Czas trwania: 90 min.

Fot. Francesco Galli/Odin Teatret/CTLS Archives


Odin Teatret powstał w 1964 roku w Oslo w Norwegii, dwa lata później przeniósł się do Holstebro w Danii, zmieniając nazwę na Nordisk Teaterlaboratorium/Odin Teatret. Obecni członkowie grupy pochodzą z dwunastu krajów i trzech kontynentów. Działania laboratorium obejmują: tworzenie własnych przedstawień, prezentowanych w siedzibie, podczas objazdów Danii, a także za granicą; bartery z różnymi środowiskami w Holstebro oraz poza nim; organizację spotkań grup teatralnych; goszczenie innych zespołów i grup teatralnych; działania pedagogiczne w Danii i za granicą; odbywający się co roku Odin Week Festival; publikowanie czasopism i książek; produkcję filmów dydaktycznych; badania w zakresie antropologii teatru podczas sesji Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA); przedstawienia wielokulturowego zespołu Theatrum Mundi; współpracę z Ośrodkiem Badań Laboratoriów Teatralnych Uniwersytetu Aarhus (CTLS); Holstebro Festuge (Świąteczny Tydzień w Holstebro); odbywający się co trzy lata Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Transit”, poświęcony kobietom teatru; OTA, Żywe Archiwa Pamięci Odin Teatret; WIN, Trening dla Pilotów Międzykulturowych; rezydencje artystyczne; przedstawienia dla dzieci, wystawy, koncerty, okrągłe stoły, inicjatywy kulturalne, a także pracę na rzecz społeczności lokalnej w Holstebro i okolicach.

Przez pięćdziesiąt lat działalności Odin Teatret, jako laboratorium, wykształciło środowisko zawodowe i badawcze, które realizuje międzydyscyplinarne projekty i międzynarodową współpracę. Jednym z takich obszarów poszukiwań jest Międzynarodowa Szkoła Antropologii Teatru (ISTA), którą w 1979 roku przekształcono w „wioskę teatralną”, gdzie aktorzy i tancerze spotykają się z badaczami w celu porównania i analizy technicznych podstaw ich scenicznej obecności. Inny obszar działań stanowi Theatrum Mundi Ensemble, który od wczesnych lat osiemdziesiątych prezentuje przedstawienia z udziałem stałej grupy artystów wywodzących się z różnych tradycji.

Odin Teatret stworzył dotychczas siedemdziesiąt sześć przedstawień, które zaprezentowano w sześćdziesięciu trzech krajach, w wielu społecznych kontekstach. W tym czasie wykształciła się szczególna kultura Odin Teatret, oparta na różnorodności kulturowej i barterze: aktorzy prezentują się poprzez swoją pracę określonemu środowisku, które rewanżuje się pieśniami, muzyką i tańcami własnej, miejscowej kultury. Jest to wymiana przejawów kultury nie tylko wzbogacająca wiedzę na temat innych form ekspresji, ale w równym stopniu będąca społeczną interakcją, pozwalającą pokonać uprzedzenia, trudności językowe oraz różnice w myśleniu, ferowaniu ocen i zachowaniu.