Praktyczna nauka pansori |
Warsztaty prowadzone przez Chan E. Park
19–21 kwietnia 2016 {wtorek–czwartek} 9:00–13:00 Studio Na Grobli, ZARzona W języku angielskim
Kontakt i zgłoszenia Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 3 kwietnia 2016 roku do Eweliny Sochackiej na adres warsztaty@voicencounters.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty VoicEncounters” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Odpowiedzi prześlemy do 5 kwietnia 2016. Liczba miejsc ograniczona.
Koszt: 300 PLN
Podczas warsztatów śpiewu pansori uczestnicy – poprzez pracę ze swoimi międzykulturowymi głosami – będą mieli okazję poznać tradycyjne tony, brzmienia, tropy emocjonalne i teksty przenoszące koreańską poezję w naszą transnarodową teraźniejszość. Przedstawionych zostanie kilka przykładowych pieśni stworzonych w kilku cyklach rytmicznych na podstawie klasycznych opowieści pansori. Przed warsztatami uczestnicy otrzymają teksty pieśni w transkrypcji na alfabet łaciński.
Chan E. Park uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Hawajskim (1995), obecnie jest profesorem języka, literatury i performansu koreańskiego i dyrektorką Programu Badawczego Koreańskiego Performansu im. Sungkyu Chris Lee na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Bada i wykonuje utwory należące do koreańskiej tradycji muzyczno-narracyjnej. Autorka licznych publikacji na temat koreańskiej performatywności i jej interdyscyplinarnych implikacji, w tym monografii Voices from the Straw Mat: Toward an Ethnography of Korean Story Singing (Głosy ze słomianej maty. Ku etnografii koreańskich opowieści śpiewanych, 2003) oraz serii książek Songs of Thorns and Flowers: Bilingual Performance and Discourse on Modern Korean Poetry (Pieśni cierni i kwiatów. Dwujęzyczny performans i dyskurs o współczesnej poezji koreańskiej). Twórczyni „dwujęzycznego pansori”, które prezentowała w wielu krajach świata. Samodzielnie lub we współpracy z innymi artystami przygotowała światowe premiery: Stulecie Pansori: W 1903 roku Pak Hungbo przybył na Hawaje (2003); Gdy tygrys palil fajkę (2003); Shim Ch’ong: Koreańska opowieść ludowa (2003); Alaskijskie Pansori: Klanott i ludzie-wydry (2005); Pak Hûngbo przybył do Almaty (2007); Pieśń zwykłej Chunhyang (2008); Myśliwi polujący na listy i wojownicy o wolność. Koreanki i kobiety z Zachodu w Seulu w latach 1894–1920 (2009); Polowanie na lisy i śmierć królowej (2012); Zając powraca z podwodnego pałacu (2013). Więcej informacji: deall.osu.edu/people/park-miller W ramach seminarium praktycznego VoicEncounters |