Kathakali (katha – opowieść, kali – gra) to klasyczny styl teatru/tańca ze stanu Kerala w południowych Indiach. Korzenie kathakali sięgają bardzo odległych czasów, a forma, w jakiej istnieje obecnie, ugruntowała się w XVII wieku.
Styl ten, poprzez pantomimę i taniec, opowiada historie przedstawione w wielkich eposach hinduskich – Mahabharacie i Ramajanie. Spośród wszystkich indyjskich tańców i form teatru kathakali jest najbogatsze w mudry - język dłoni.
Precyzyjne ćwiczenia ciała i praca z rytmem w treningu kathakali stanowią gimnastykę zarówno dla mózgu, jak i pamięci ciała. Aktor musi nauczyć się utrzymywać ciało i umysł w nieustannym wzajemnym kontakcie. W ten sposób pracuje nad zachowaniem jednoczesnej koncentracji i swobody, stając się panem własnych emocji, umysłu, a także każdego ruchu ciała, dzięki czemu nie traci kontroli na scenie.
Sesja warsztatowa
Szerokie doświadczenie Karunakarana w nauczaniu kathakali na Zachodzie pozwoliło mu zrozumieć, jak najlepiej przekazywać tę trudną i wymagającą sztukę nie-Hindusom, a jednocześnie uczyć jej w sposób tradycyjny. Sesje warsztatowe mają na celu nie wykształcenia profesjonalnych aktorów kathakali, lecz wprowadzenie w tę wielką, starożytną sztukę osoby nią zainteresowane oraz pragnące wspomóc nią swój własny warsztat aktorski.
Sesja pracy obejmie: elementarne ćwiczenia ciała, oczu, stóp, mięśni twarzy, naukę podstawowych kroków i rytmów oraz mudr (języka dłoni), a także wzorów ekspresji twarzy i fragmentów gry aktorskiej.
Kształcenie zdolności użycia mięśni twarzy, brwi i dolnych powiek jednocześnie bądź osobno jest częścią treningu. Niektóre z podstawowych ćwiczeń ciała wywodzą się z keralskich sztuk walki.
|