Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Konferencja prasowa poświęcona programowi Roku Grotowskiego 2009

Zapraszamy na konferencję prasową, na której ogłoszony zostanie program Roku Grotowskiego 2009, realizowanego pod auspicjami UNESCO. Konferencja odbędzie się 2 grudnia 2008 roku, o godz. 12:00 w siedzibie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27, Wrocław), będącego pomysłodawcą i głównym organizatorem Roku Grotowskiego.

Program przedstawią:
Dyrektor Instytutu – Jarosław Fret i Dyrektor Programowy – dr Grzegorz Ziółkowski.

Swą obecnością konferencję uświetnią:
  • Jarosław Broda dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia,
  • prof. Janusz Degler – członek Rady Instytutu Grotowskiego,
  • Ludwik Flaszen – współzałożyciel Teatru Laboratorium
  • Stanisław Krotoski – wieloletni dyrektor Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych,
  • Alessandro Martinez – Sekretarz Generalny nagrody Premio Europa per il Teatro,


W 2009 roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, pięćdziesiąta – objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego i ćwierćwiecze samorozwiązania Teatru Laboratorium. 

Program Roku Grotowskiego 2009 obejmuje wiele wydarzeń artystycznych i naukowych takich jak: konferencje, wystawy i instalacje, seminaria praktyczne i spotkania we Wrocławiu, w Polsce (w Krakowie i Warszawie) i za granicą (w Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i na Kubie), a także dwa festiwale:

  • 31 marca – 5 kwietnia 2009, Premio Europa per il Teatro, uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej Krystianowi Lupie

Europejską Nagrodę Teatralną przyznaje od 1986 roku międzynarodowe jury pod patronatem Komisji Europejskiej, Unii Teatrów Europy, Europejskiej Konwencji Teatralnej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Międzynarodowego Instytutu Teatralnego UNESCO oraz Śródziemnomorskiego Instytutu Teatralnego. Wśród jej laureatów znajdują się m.in.: Ariane Mnouchkine, Peter Brook, Harold Pinter, Robert Wilson i Pina Bausch. Rok temu nagrodę Nowe Rzeczywistości Teatralne dla twórców kreujących nowy język teatru otrzymał, jako pierwszy Polak, Krzysztof Warlikowski.

Prestiżowe uroczystości wręczenia nagrody, organizowane do tej pory w Taorminie na Sycylii, Turynie i Salonikach, gromadzą wpływowych ludzi teatru: reżyserów, aktorów, krytyków, dziennikarzy czołowych pism świata, profesorów akademickich, dyrektorów teatrów i festiwali. Tegoroczna gala – wpisana w program Roku Grotowskiego 2009 – po raz pierwszy odbędzie się w Polsce z inicjatywy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Od 31 marca do 5 kwietnia 2009 roku Wrocław gościć będzie laureata głównej nagrody, Krystiana Lupę, oraz pięciu reżyserów uhonorowanych wyróżnieniem Nowe Rzeczywistości Teatralne: Guy Cassiersa (Belgia), Pippo Delbono (Włochy), Rodrigo Garcíę (Argentyna/Hiszpania), Árpáda Schillinga (Węgry), François Tanguy i Théâtre du Radeau (Francja). W tym czasie zobaczyć będzie można spektakle nagrodzonych twórców oraz uczestniczyć w spotkaniach z nimi.


  • 14–30 czerwca 2009, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Świat miejscem prawdy

Festiwal, nawiązujący w swej nazwie do jednego z wystąpień Jerzego Grotowskiego, stanowi okazję do spotkania z twórczością reżyserów, którzy podczas swych artystycznych wędrówek przekształcali różne obszary teatru w dwudziestym wieku, nierzadko poszerzając granice tej sztuki. Każdy z zaproszonych do Wrocławia artystów światowego formatu tworzy teatr o wyjątkowej estetyce i formie, w którym – zgodnie z tym, co postulował Grotowski – istotną rolę odgrywa aktor. Festiwal przyczynić się może do sformułowania odpowiedzi na pytanie o to, co przy całej ulotności teatru stanowi jego wartość trwałą, niezależną od chwilowych upodobań publiczności – o to, z czym wchodzimy w nowe milenium teatralne.

Od 14 do 30 czerwca 2009 roku swoje przedstawienia zaprezentują we Wrocławiu: Roberto Bacci, Eugenio Barba, Pina Bausch, Peter Brook, Alvis Hermanis, Krystian Lupa, Richard Schechner, Włodzimierz Staniewski, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos i Krzysztof Warlikowski. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania z Ludwikiem Flaszenem i Anatolijem Wasiljewem, jak również rozmowy z twórcami festiwalowych spektakli oraz pokazy filmowe.

Osobny nurt festiwalu stanowić będzie „Linia Wschodnia” – prezentacje zespołów teatru poszukującego wspieranych w przeszłości przez Ośrodek Grotowskiego i obecnie przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

 



Obecni na konferencji dziennikarze otrzymają następujące materiały:

  • książkę Petera Brooka Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim (Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław 2007).

    15 stycznia 2009 roku, podczas promocji anglojęzycznego wydania książki, przygotowanego przez Instytut Grotowskiego, odbędzie się we Wrocławiu spotkanie z Peterem Brookiem

  • wydawnictwo okolicznościowe poświęcone idei i programowi Roku Grotowskiego 2009
  • kalendarz na rok 2009 zawierający program Roku Grotowskiego
  • specjalny zeszyt kwartalnika „Le Théâtre en Pologne” / „Theatre in Poland” (2008 nr 3–4), wydawanego przez Polski Ośrodek International Theatre Institute w Warszawie, poświęcony idei i programowi Roku Grotowskiego 2009
  • materiały prasowe w wersji drukowanej i elektronicznej