Sardyńskie bractwa śpiewacze |
Sardynia to jedna z wysp położonych na Morzu Śródziemnym, gdzie – dzięki ciągłości przekazu ustnego – zachowane zostało tradycyjne rzemiosło. W wielu małych miejscowości mężczyźni wciąż praktykują czterogłosowy śpiew polifoniczny, zarówno religijny, jak i świecki, w wielowiekowym dialogu z łacińską liturgią chrześcijańską, kulturą rolniczą, a także starożytnymi pogańskimi zwyczajami.
Po długim okresie poszukiwań w obrębie tradycji śpiewu gruzińskiego, wyprawach do Bułgarii i Grecji oraz spotkaniami z korsykańską polifonią w 2006 roku, Teatr ZAR rozpoczął na Sardynii kolejny projekt Anhelli. Wołanie, którego owocem będzie spektakl zamykający tryptyk Ewangelie Dzieciństwa.
Po przeprowadzonym w czerwcu 2008 roku rekonesansie, w kolejnych miesiącach Teatr ZAR spotkał się z konfraterniami i zespołami w Bitti, Orosei, Dorgali, Santulussurgiu, Orune oraz Castelsardo, gdzie uczestniczył w święcie maryjnym, a członkowie grupy zostali zaproszeni do zaśpiewania koncertu w oratorium Santa Croce. Na przełomie października i listopada członkowie Teatru ZAR udokumnetowali przygotowania i ceremonię Dnia Wszystkich Świętych w Orosei wraz ze specjalną nowenną – Oratorio Sas Animas. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną nagrania z wypraw oraz pieśni stanowiące materiał do pracy nad nowym spektaklem.
|