Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Projekt Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards "Horyzonty"

kontakt  2007  2008  2009

Logo WorkcenterPonad dwudziestoletnia działalność Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards (Pontedera, Włochy) przyczyniła się do poszerzenia granic teatru dzięki bezprecedensowym poszukiwaniom
w zakresie alternatywnego potencjału sztuk performatywnych. Instytut Grotowskiego, przy zaangażowaniu miasta Wrocławia, pełni rolę podstawowego partnera i koordynatora projektu Workcenter „Horyzonty”.
Przedsięwzięcie to stanowi przedłużenie kontaktów Workcenter z miastem Wrocławiem i Ośrodkiem Grotowskiego w ramach projektów Workcenter: Tracing Roads Across (2003–2006; przedsięwzięcie wspierane przez sieć instytucji kultury z pięciu krajów oraz przez miasto Wrocław) i New Stagiaires Programme (2005–2006; program subsydiowany przez miasto Wrocław).

Instytut Grotowskiego wpiera projekt „Horyzonty”, tworząc w Polsce miejsce spotkań z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. W latach 2007–2009 gości okresowo poszukiwania Workcenter prowadzone przez jego dyrektora artystycznego, Thomasa Richardsa.

Jerzy Grotowski przeniósł się do włoskiej Pontedery ze Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Centro per la Sperimentazione e la Ricerca Teatrale di Pontedera (obecnie Fondazione Pontedera Teatro), jego dyrektora Roberta Bacciego i Carli Pollastrelli, tworząc w 1986 roku Workcenter of Jerzy Grotowski. Współpracę z Richardsem, którego nazwał później „esencjalnym współpracownikiem”, rozpoczął w Kalifornii podczas finalnego etapu swych poszukiwań w ramach „Dramatu Obiektywnego". Grotowski poprosił młodego aktora, aby towarzyszył mu we Włoszech. Richards stał się liderem pracy w Workcenter i motorem poszukiwań określanych mianem Sztuka jako wehikuł. W 1996 roku Grotowski zmienił nazwę na Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, potwierdzając tym samym wyjątkowe znaczenie ich współpracy.
W ostatnim okresie swych poszukiwań Grotowski zajmował się kwestią przekazu: „Moja praca z Thomasem Richardsem ma charakter «przekazu». Przekazuję mu to, do czego doszedłem w swym życiu: wewnętrzny aspekt pracy”. Przed śmiercią Grotowski złożył główną odpowiedzialność za prowadzenie poszukiwań praktycznych w ręce Richardsa. Od śmierci Grotowskiego w 1999 roku Richards prowadzi Workcenter, kontynuując i rozwijając poszukiwania. Mario Biagini, kluczowy członek zespołu niemalże od momentu założenia Workcenter, w 2003 roku przyjął funkcję współdyrektora.

Działalność Workcenter podczas projektu „Horyzonty”  obejmuje: 
  • wewnętrzne badania,
  • prezentacje dzieł performatywnych,
  • konferencje oraz spotkania robocze,
  • dokumentację poszukiwań,
  • rozpowszechnianie poprzez biuletyn rozsyłany pocztą elektroniczną.