Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna
Szkoła / Artystyczne Poszukiwanie

14–20 kwietnia

Głos Tradycji
Szkoła / Artystyczne Poszukiwanie
Majsternia Pisni


 

Podstawę Szkoły stanowi doświadczenie Centrum Sztuki „Majsternia Pisni” –
obraz osobistego rozwoju świadomości, nowy model edukacji, który opiera się na prawach wywiedzionych z tradycji i tradycyjnych technikach
i jest realizowany poprzez artystyczne projekty kulturalne.




Praca Szkoły oparta jest na zasadach teatru Jerzego Grotowskiego, Klima i Serhija Kowałewicza.

W sercu naszej pracy znajduje się tradycyjna pieśń. Ona sama uczy, zmienia życie, leczy. Jest przejawem artystycznej rzeczywistości i jednocześnie
bycia.
Ściślej – ów obszar niepodzielności przywraca nam prawa kultury jako prawa bycia, leczy podstawy muzyki i teatru, uczy odkrywać niepowtarzalny przekaz, który niesie ze sobą każdy ludzki głos.
Moim twórczym zadaniem jest stworzyć warunki, w których głos sam się otworzy.

[Natalia Połowynka]

Cel
Odkrycie – poprzez pracę z ukraińskimi tradycyjnymi pieśniami, pieśniami sakralnymi oraz tradycyjnymi formami pochodzącymi z różnych kultur – obiektywnego odgłosu czasu i istoty ludzkiej jako Głosu Tradycji.

Materiał
Jest to propozycja Szkoły – przede wszystkim do siebie, szkoły w tradycyjnym rozumieniu.

To nie klasy mistrzowskie, nie przekazywanie umiejętności, lecz niespieszne bycie w czasie blisko mistrza, kiedy każdy może uruchomić swój osobisty proces. Teatr jest „obszarem chronionym”, gdzie tradycyjna pieśń staje się możliwa.

Szkoła obejmuje:
- osobiste poszukiwanie w pracy z tradycyjnym materiałem;
- robocze spotkanie z nosicielami tradycji;
- spotkanie ludzi z różnych kulturowych tradycji;
- spotkanie z samym sobą jako nosicielem tradycji.

Forma
10- lub 7-dniowe sesje pracy w Instytucie Grotowskiego dwa razy w roku: 7 lub 3 dni pracy z Majsternią Pisni oraz 3 dni z mistrzami (śpiewakami, muzykami). Na zakończenie odbędzie się otwarte spotkanie z uczestnikami sesji.

Robocza grupa
10-15 uczestników, 3 liderów oraz mistrzowie.
Osnowę pierwszej sesji Szkoły, która odbędzie się w dniach 14–20 kwietnia, stanowić będą pieśni grupy Drewo ze wsi Kriaczkiwka z Połtawszczyny (Ukraina). To długo wyczekiwane spotkanie z naszymi nauczycielkami, mistrzyniami śpiewu polifonicznego, światowej sławy śpiewaczkami: Galiną Jakymiwną Popko, Nadią Mykytiwną Rozdabarą oraz Nina Petriwna Rewą.

Praktyczne informacje
Zgłoszenia, które powinny zawierać podstawowe informacje o kandydacie, CV, list motywacyjny, a także nagranie 3 pieśni (jedna w języku ojczystym), prosimy przesyłać do 24 marca 2011 do Justyny Rodzińskiej-Nair na adres: justyna@grotowski-institute.art.pl.

Odpowiedzi potwierdzające uczestnictwo w Szkole zostaną przesłane do 31 marca 2011.

Koszt uczestnictwa wynosi 150 EUR. Opłata zawiera udział w sesji oraz wspólne obiady (nocleg i przejazd uczestnicy opłacają we własnym zakresie – służymy pomocą w znalezieniu najlepszego rozwiązania). Języki sesji to ukraiński i angielski.

Prowadzenie:
Majsternia Pisni
Pomysł i kierownictwo: Natalia Połowynka, polovynka@gmail.com
Dodatkowe informacje: Jurij Josyfowicz: josyfovych@gmail.com
www.maisternia.com.ua