Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna arrow Masters in Residence
Masters in Residence

Masters in Residence stanowi praktyczne przedłużenie inicjatyw Instytutu, które po Roku Jerzego Grotowskiego (2009), stały się jednym z najważniejszych programów związanych z twórczością Mistrzów Teatru Europejskiego. Odwołuje się do powszechnej praktyki w dziedzinie kultury teatralnej w Europie jaką jest organizacja pobytów twórczych (rezydencji) artystów zagranicznych.

Wyjątkowość Masters in Residence polega na zaangażowaniu wybitnych twórców, jakimi są Peter Brook, Eugenio Barba i Odin Teatret, Theodoros Terzopoulos, Anatolij Wasiljew oraz Diamanda Galás, i stworzeniu im warunków dla samodzielnej pracy, której efektami są m.in. pokazy work in progress, premiery spektakli czy performanse muzyczne realizowane w Instytucie Grotowskiego. Program stanowi szczególne, artystyczne wyzwanie wpisania na nowo praktyki teatralnej w przestrzeń, która zdobyła trwałe miejsce na kartach historii światowego teatru.

W ramach drugiego roku realizacji programu (rozpoczętego w 2010 roku) praca przebiegała równolegle nad trzema spektaklami, z których Chroniczne życie w reżyserii Eugania Barby i zespołu Odin Teatret miało swą światową premierę w październiku 2011 roku. Program wypełniły również warsztaty aktorskie i demonstracje pracy reżyserskiej. Taki kierunek działań Instytutu ma na celu konsekwentne umacnianie jego pozycji oraz Wrocławia na mapie kulturalnej Europy jako ważnego ośrodka tradycji i edukacji kulturalnej, a także budowanie na forum europejskim wizerunku miejsca oryginalnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych o najwyższej randze.

Peter Brook

Theodoros Terzopoulos

Eugenio Barba


Anatolij Wasiljew


Diamanda Galás