Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna
Cykl spotkań seminaryjnych z Ludwikiem Flaszenem



Instytut Grotowskiego zaprasza na cykl spotkań seminaryjnych z Ludwikiem Flaszenem, przedmiotem których będzie teatr i nie-teatr w świecie współczesnym.



Na odchodnym
Rozmyślania, analizy, reminiscencje



2–4 czerwca 2011
(czwartek–sobota) godz. 17:00
Studio Na Grobli | ul. Na Grobli 30/32

Urodzeni w latach trzydziestych – między buntem a konformizmem.
Grotowski i jego pokolenie/Początki, opcje, losy/Wielkie mity i mała historia



jesień 2011

Akropolis Wyspiańskiego – Akropol Grotowskiego
Z Wawelu do Auschwitzu/U kolebki „teatru ubogiego”/Motywy biblijne i żydowskie u Grotowskiego/Perypetie Pomazańca: nowoczesność, awangarda, mesjanizm


Czas trwania każdego z seminariów przewidziany jest na około 3 godziny. Miejscem spotkań będzie Sala Zielona w Studiu na Grobli przy ul. Na Grobli 30/32. Pół godziny przed rozpoczęciem każdego z seminariów z ulicy Wierzbowej (parking dla autobusów) odjedzie autobus, który przewiezie słuchaczy do Studia Na Grobli. Spotkania mają charakter otwarty – poprowadzi je Dariusz Kosiński. Osoby spoza Wrocławia potrzebujące pomocy w znalezieniu noclegu prosimy o wcześniejszy kontakt z Joanną Gdowską: jgdowska@grotowski-institute.art.pl




Ludwik Flaszen, eseista, krytyk, współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Grotowskiego (1959–1984), dyrektor tej placówki w ostatnich latach jej istnienia. Długoletni współpracownik Grotowskiego, miał istotny udział w kształtowaniu orientacji artystycznej i rozwoju „teatru ubogiego”. Czynny uczestnik i świadek doniosłego epizodu w historii teatru XX wieku. Jest niemal ostatnim przedstawicielem pokolenia założycielskiego Teatru Laboratorium. Od roku 1985 mieszka w Paryżu. Prowadzi zajęcia i wykłady w wielu krajach. Praktykuje własną wersję techniki ciała-głosu w warsztatach aktorskich, w oparciu o słowo wielkich pisarzy, głównie Dostojewskiego, Kafki, Becketta. Kontynuuje działalność pisarską. Jego debiut książkowy, tom pamfletów Głowa i mur (1958) skonfiskowany został przez PRL-owską cenzurę. Autor kultowej książki Cyrograf – tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie – Kraków 1971, ostatnie – Kraków 1996; wersja francuska – Paryż 1990). Tom jego szkiców o teatrze Teatr skazany na magię (Kraków 1983) zawiera teksty związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. W roku 2010 nakładem wydawnictwa Icarus ukazała się ostatnia książka Ludwika Flaszena Grotowski & Company. W przygotowaniu wydanie wersji polskiej. Trwają prace nad edycjami brazylijską i francuską.