Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna
Przekroczyć granice.

Pieśni z białoruskiego Polesia

 

 

28 listopada – 3 grudnia

• Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

 Warsztat pieśni białoruskich prowadzony przez Olgę Jemialjanczyk

 

Koszt warsztatu: 100 zł

Kontakt: Justyna Rodzińska-Nair  justyna@grotowski-institute.art.pl

 



 

3 grudnia {sobota} 18:00

Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32


Pokaz pracy uczestniczek warsztatu z Olgą Jemialjanczyk
połączony z prezentacją filmu Olmany

Wstęp wolny

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Jagna Knittel i Przemysław Wasilkowski

 

Szerokie, doskonałe drogi. Kołchozy, bezkresne pola, niekończące się obory, wszechobecne wielkie maszyny rolnicze. Wszędzie dbałość i porządek. Tuż obok – największy w Europie obszar bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady – planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. Bołota są łaskawe – można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt – są niebezpieczne. I niezmienne od wieków. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia. Trzeba tylko umieć pytać.

 

Poszukujemy śladów archaicznego, tradycyjnego myślenia, nie po to by robić z tego sensację, lecz po to, by ludzkie sprawy zobaczyć w innym kontekście. Aby mówiąc o życiu, śmierci, miłości, sięgać do innej perspektywy, innych planów – tych, które współczesna kultura całkiem zasłoniła.

 

W prezentacji wykorzystane zostaną zdjęcia i nagrania wykonane w 2011 roku na terenie Białorusi, w wioskach koło Pińska i Stolina, w ramach projektu „Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze – polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna”.

 

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Panorama Kultur”, współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2011”.

 


Image