Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna
Indie w filmach i opowieściach Elżbiety Dziuk i Krzyszta Renika

19–21 kwietnia
{czwartek –sobota} godz. 17:00
Miejsce: Sala Kinowa Instytutu Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27
Wstęp wolny



19 kwietnia
{czwartek} 17:00
Himalajski tryptyk – filmy dokumentalne poświęcone sztukom performatywnym związanym z tradycją buddyzmu tybetańskiego: Czam, czyli taniec, Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa, Z Dalajlamą w Himalajach

Czam, czyli taniec 
2006/21’/realizacja Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony/producent ABATON inicjatywa twórcza

Opowieść o rytualnym tańcu mnichów buddyjskich tradycji tybetańskiej, wykonywanym w trakcie dorocznych ceremonii klasztornych w jednej ze świątyń Ladakhu, w indyjskich Himalajach. Film powstał na przełomie 2005 i 2006 roku po kilku latach przygotowań i penetracji badawczych prowadzonych przez autorów w tym rejonie.

Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa 

2006/36’/realizacja  Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony/producent ABATON inicjatywa twórcza
Opowieść o festiwalu opery tybetańskiej Lhamo organizowanym w Dharamsali w Indiach przez tybetańską diasporę. Przedstawia bogactwo kostiumu i masek, piękno choreografii i oryginalność sztuki muzycznej Tybetu. Zdjęcia powstały podczas dorocznego festiwalu operowego Shoton w Dharamsali w 2006 roku. Honorowym gościem festiwalu był duchowy przywódca Tybetańczyków XIV Dalajlama.

Z Dalajlamą w Himalajach 
2009/40‘/realizacja filmu Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony/ producent ABATON inicjatywa twórcza
Opowieść o niezwykłym spotkaniu z Dalajlamą w sercu Himalajów w Ladakhu w Indiach. Oczekują go mieszkańcy siedmiu himalajskich wiosek i mnisi sześćsetletniego klasztoru. Rytualnym odwiedzinom duchowego przywódcy buddyzmu tybetańskiego z himalajskimi góralami towarzyszą zbiorowe recytacje buddyjskich mantr, taniec oraz buddyjskie obrzędy. Zdjęcia do filmu powstały w sierpniu 2009 roku w Indiach.



20 kwietnia {piątek} 17:00
Bogowie tańczą wśród ludzi – wykład Krzysztofa Renika o widowiskach obrzędowych tejjam połączony z projekcją filmu dokumentalnego Taniec Bogów

Taniec Bogów 
2007/35’/realizacja filmu Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony/producent ABATON inicjatywa twórcza

Film przedstawia tradycję widowisk obrzędowych tejjam z południowych Indii. Pokazuje najważniejsze elementy rytuału związanego z tymi widowiskami, a także makijaże, kostiumy oraz układy choreograficzne będące integralną częścią zdarzeń tejjam. Powstał w 2007 roku po kilku latach przygotowań i badań prowadzonych przez Krzysztofa Renika w północnej Kerali.



21 kwietnia {sobota} 17:00
Sztuka indyjskiego teatru – filmy o tematyce indyjskiej i międzykulturowej: Kathakali – staroindyjskie opowieści i Grotowski w Bengalu oraz spotkanie z autorami

Kathakali – staroindyjskie opowieści 
2012/40’/realizacja filmu Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony / producent ABATON inicjatywa twórcza

Cykl rozmów z ludźmi teatru kathakali z Kerali oraz filmowa rejestracja przygotowań do spektakli, charakteryzacji aktorów, konwencji scenicznych i układów choreograficznych. Elementem filmu jest także przedstawienie techniki gry aktorskiej oraz sposobów ekspresji artystów tego teatru. Zdjęcia do filmu powstawały w latach 2007–2011.

  

Grotowski w Bengalu
2009/60’/realizacja filmu Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony/producent ABATON inicjatywa twórcza
Opowieść zarówno o samym Jerzym Grotowskim (m.in. jego fascynacji bengalskimi artystami sztuki performansu – Baulami i jego zainteresowaniu teatrem bengalskim), jak i o bengalskich aktorach oraz o miejscach, w których reżyser pracował w roku 1980 w Bengalu Zachodnim w Indiach. Zdjęcia do filmu powstały w roku 2009 w Indiach i w Polsce.


Krzysztof Renik – autor wielu publikacji na temat indyjskich i tybetańskich widowisk teatralnych i rytualnych. Studiował w Kerala Kalamandalam, uczelni artystycznej w południowych Indiach kształcącej artystów indyjskiego teatru. Prowadził tam badania na temat sztuk performatywnych tego regionu. Opublikował m.in. książki: Kathakali – sztuka indyjskiego teatru (Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 1994) i Śladem Bharaty (Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2001). Współautor filmów dokumentalnych o widowiskach indyjskich i tybetańskich. Korespondent Polskiego Radia.

Elżbieta Dziuk – odwiedzała wielokrotnie Indie, biorąc m.in. udział jako fotograf w projektach badawczych: „Klasyczne widowiska Indii”, „Rytualne widowiska Indii”, „Zima w Himalajach”. Jest autorką licznych wystaw fotograficznych, z których dwie stanowią artystyczną dokumentację mozaiki indyjskiego życia obrzędowego i teatralnego oraz autorką zdjęć do filmów dokumentalnych poświęconych m.in. sztukom widowiskowym Indii.

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik od lat penetrują świat widowisk azjatyckich, szczególnym zainteresowaniem darząc sztuki performatywne Indii i Tybetu. Od 2005 roku, we współpracy z Michałem Zielonym, niezależnym producentem filmowym, właścicielem firmy FILMA, tworzą dokumenty prezentujące kulturę Indii i Tybetu.


Prezentacje w ramach cyklu Kultury przedstawień – przedstawienia kultur: Indie