Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Między korsykańską tradycją przekazu ustnego a dziedzictwem śpiewu monodycznego

Warsztat pieśni polifonicznych prowadzony przez Jeana-Etienne’a Langianniego


5–7 czerwca 2012, 10:30–12:30, 14:00–16:00
Miejsce: Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
7 czerwca {czwartek} 20:00
Miejsce: Kościół św. Marcina, Ostrów Tumski,
ul. św. Marcina 13
Prezentacja pracy
Wstęp wolny



Warsztat poświęcony będzie związkom między tradycją przekazu ustnego, korsykańskim śpiewem polifonicznym a katolickim chorałem pochodzącym ze źródeł pisanych. W programie warsztatów znajdzie się praca nad ornamentyką i improwizacją, a także nad emisją głosu i efektem łączenia głosów. Repertuar obejmie tradycyjne pieśni korsykańskie, jak również średniowieczne i barokowe pieśni monodyczne (na podstawie korsykańskich manuskryptów franciszkańskich z XVII wieku).



Jean-Etienne Langianni – śpiewak-samouk z północnej Korsyki. Początkowo śpiewał w zespole Tavagna, z którym w latach osiemdziesiątych przyczynił się do odrodzenia korsykańskiej spuścizny kulturowej. Wykonywał tam powszechnie znane tradycyjne pieśni oraz kompozycje własne, np. E muntagne d’Orezza. Od wielu lat jest członkiem zespołu Organum, prowadzonego przez Marcela Pérèsa, z którym nagrał liczne utwory, należące do najstarszych form zachodniego śpiewu liturgicznego. Cechują je „szorstka” i żywa interpretacja, wyraziste barwy głosów oraz bogata modalna melizmatyka. Jean-Etienne Langianni jest również założycielem zespołu Seraphica, który podchodzi do muzyki dawnej jak do śpiewu popularnego, wykorzystując w jej interpretacjach współczesne rozwiązania harmoniczne i kompozycyjne.

W warsztacie wezmą udział: uczestnicy projektu „In medias res”, członkowie Teatru ZAR, goście ze Scholi Gregoriana Silesiensis oraz osoby wybrane na podstawie zgłoszeń. Do udziału zapraszamy w szczególności uczestników pierwszej edycji VoicEncounters – Fenomen łacińskich konfraterni, która odbyła się w listopadzie 2010 roku.

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie karty zgłoszenia i przesłanie jej do 25 maja 2012 na adres: marta@grotowski-institute.art.pl. Odpowiedzi zostaną przesłane do 30 maja 2012.
Koszt warsztatu: 200 zł.
Karta zgłoszenia

Warsztat w ramach projektu „In medias res”, zainicjowanego przez Jean-François Favreau