Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Alvis Hermanis15–16 grudnia {sobota–niedziela} 19:00
Centrum Kongresowe
Miłość po łotewsku
Bilety: 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe)


19 grudnia {środa} 18:00
Sala Kinowa
Kino Mistrzów: Alvis Hermanis i Teatr Nowy z Rygi
Sonia 
Wstęp wolnyAlvis Hermanis
urodził się w 1965 roku. Ukończył studia aktorskie na Wydziale Teatralnym Łotewskiego Konserwatorium Narodowego (dyplom w 1988 roku). W swoich przedstawieniach często gra pojęciami, znakami, obrazami i symbolami zaczerpniętymi z kultur Wschodu i Zachodu. Od 1997 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Rydze. Pracę reżysera łączył z zadaniami dramatopisarza, scenografa i aktora. Swoje spektakle prezentował na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanadzie, Kolumbii, Korei, Niemczech, Nowej Zelandii, Polsce, Rosji, w Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, na Litwie i na Węgrzech.
Laureat licznych nagród, m.in. Young Directors Project Award na festiwalu Salzburger Festspiele (2003), IX Europejskiej Nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne (2007), Nestroy Preis dla najlepszego reżysera w Austrii (2010), nagrody za reżyserię i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” (2010), a także Złotej Maski za Opowiadania Szukszyna (2010). W 2012 roku magazyn „Du” zaliczył go do dziesięciu najważniejszych osobowości teatralnych w Europie, a festiwal Theatertreffen uznał jego przedstawienie Płatonow (Burgtheater Wien, 2011) za jedno z dziesięciu najlepszych przedstawień sezonu w krajach niemieckojęzycznych. W 2012 roku reżyser został odznaczony Orderem Trzech Gwiazd, najwyższym oficjalnym wyróżnieniem na Łotwie.
Alvis Hermanis pracuje zarówno w Teatrze Nowym w Rydze, jak i za granicą, szczególnie w krajach niemieckojęzycznych. Reżyserował m.in. w teatrach Schaubühne w Berlinie, Burgtheater w Wiedniu, Schauspielhaus w Kolonii.Do jego najsłynniejszych spektakli należą: Eugeniusz Oniegin (Berlin 2011), Das weite Land (Wiedeń 2011), Obłomow (Kolonia i TN z Rygi, 2011), Płatonow (Wiedeń 2011), Czarne mleko (TN w Rydze, 2010), Panny z Wilka (Emilia Romagna Teatro Fondazione w Teatro Storchi, Modena, 2010 oraz TN z Rygi, 2000), Marta z Błękitnego Wzgórza (2009), Dziadek (2009), Opowiadania Szukszyna (Teatr Narodów, Moskwa 2008), Der Idiot. Anfang des Romans (Schauspielhaus Zürich 2008), The Sound of Silence (produkcja spielzeit’europa/Berliner Festspiele i TN z Rygi, 2007), Ojcowie (Schauspielhaus Zürich, 2007), Miłość po łotewsku (2006), Sonia (2006), Lód. Wspólne czytanie książki z pomocą wyobraźni w Rydze i Frankfurcie (TN w Rydze oraz Ruhr Triennale, Gladbeck; Schauspielfrankurt, 2005), Długie życie (2003), Historia Kaspara Hausera (2002), Rewizor (2002), Mój biedny Marat (1997), Ogień i noc (Łotewska Opera Narodowa, 1996), Mewa (1996).


Teatr Nowy z Rygi (Jaunais Rīgas Teātris) to profesjonalny teatr repertuarowy tworzący nowatorskie przedstawienia artystyczne, których forma i treść odpowiada wymaganiom współczesnego niezależnie myślącego widza. Zasady artystyczne teatru są proste: pełny profesjonalizm oraz wysoka jakość etyczna i estetyczna. Repertuar Teatru Nowego w Rydze jest inteligentny i atrakcyjny, adresowany do nowoczesnych, wykształconych i aktywnych towarzysko widzów. W epoce masowej produkcji i stresu, Teatr Nowy z Rygi chce afirmować humanizm, życie i emocje, poszukując drogi powrotnej do harmonii i prostoty. Teatr, choć jest państwowym teatrem repertuarowym, zachował ducha i sposób pracy studia teatralnego, konsekwentnie realizując wartości sztuki niekomercyjnej. Repertuar Teatru Nowego koncentruje się na studiowaniu technologii teatru, a nie na wpływach kasowych. Próby trwają często dłużej niż rok, a przedstawienia wystawiane są nie tylko na wielkiej scenie (na 470 miejsc), ale także na innych scenach, również poza teatrem.
Teatr Nowy z Rygi znajduje się w centrum miasta, a zarazem w centrum życia teatralnego Łotwy. Od 1997 roku teatrem kieruje dyrektor artystyczny Alvis Hermanis. Powstał nowy zespół, który tworzy siedemnastu aktorów – najbardziej profesjonalnych aktorów swojego pokolenia na Łotwie. W 2004 roku do zespołu dołączyło dziewięciu nowych aktorów.
Teatr prezentował swoje spektakle w ponad trzydziestu krajach, brał udział w najważniejszych festiwalach teatralnych, m.in. w Awinionie i Edynburgu. Wielokrotnie gościł też w Polsce, m.in. na festiwalach Kontakt w Toruniu, Dialog we Wrocławiu, Nowa Klasyka Europy w Łodzi, Reminiscencje w Krakowie oraz Dialogu Czterech Kultur w Łodzi.