Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Herezja [Biała]. Czystość
Compagnia Sineglossa

16–19 października
{poniedziałek–piątek} 17:00–22:00
Namiot przy pl. Solnym
Wstęp wolny


Herezja [Biała]. Czystość to trzeci epizod sagi zatytułowanej Herezja. Joanna (d’Arc) usiłuje utrwalić swoją tożsamość: walczy, by ukazać siebie jako rzeczniczkę nieskalanej czystości, wartości absolutnej, potrzebującej obrazów, które świadczyłyby za nią w nieskończonej przyszłości post mortem oraz licznej widowni, która by ją oglądała. Jedynie za pomocą fotografii można wykreować niepodważalną rzeczywistość. Jednak to, co przedstawiają fotografie, nie zawsze odpowiada oczekiwaniom Joanny. Wyłania się z nich tożsamość znacznie bardziej złożona i głębsza, której musi sprostać, nawet gdy jest poza zasięgiem oka aparatu fotograficznego, w przestrzeni prywatnej i intymnej.
Sineglossa ponownie wychodzi poza tradycyjną przestrzeń teatralną. Jej członkowie wychylają się z namiotu, prosząc losowo wybrane osoby, by się zatrzymały, choćby na chwilę, i wniosły swój wkład do działań grupy. Akcja wystawiona na widok publiczny, rozwija się przez cztery dni – każdy może swobodnie obserwować ewolucję procesu twórczego.

Każdy nieskazitelnie biały kwiat kryje w swych korzeniach robactwo.
George BatailleWYSTĘPUJE: Simona Sala
GOŚCINNIE
ŚWIATŁA: Luca Poncetta
DRAMATURGIA I REŻYSERIA: Federico Bomba
PROJEKTANT: Simone Alessandrini
STYLISTKA: Valentina Sanna

Koprodukcja: Instytut Grotowskiego
Partnerzy: Teatri di Vetro i Fondazione VOLUME!

Działania towarzyszące

Czym jest czystość?
Codziennie będziemy prosić przechodniów, by zrobili fotografię i w ten sposób udzielili własnej odpowiedzi na nurtujące nas pytanie. Może to być dokumentacja naszych działań, uwieczniająca moment lub detal pracy, bądź też zdjęcia wykonane gdzie indziej i umieszczone na Facebooku/Compagnia Sineglossa. Zebrane fotografie zostaną wkomponowane w tkankę przedstawienia, dodane do potencjalnie nieskończonego archiwum poszukiwań odpowiedzi na pytanie „Czym jest czystość?”.

Kim jestem?
Przechodnie mogą wybrać koszulkę z napisem „Kim jestem?”, mając do wyboru trzy różne wzory. Każda koszulka ma kieszeń, do której można wkładać wymienne obrazki – te same, które wyświetlane są podczas spektaklu.
Trzy dobre powody, by wziąć udział w akcji:
– możliwość zapytania siebie „Kim jestem?” i udzielenie odpowiedzi każdego dnia poprzez wybór innego obrazka, przyjęcie różnego punktu widzenia na siebie;
– ekspansja „Herezji” w czasie i przestrzeni, mówienie o niej znajomym, którzy nie oglądali spektaklu i dzielenie się z nimi wrażeniami;
– wsparcie pracy Sineglossy.
Projekt koszulek: Valentina Sanna


„Herezja” – niedogmatyczne wizje świata
 
„Herezja” to długoterminowy projekt poświęcony postaci/idei Joanny D’Arc, realizowany na styku rożnych dziedzin sztuki: teatru, performance’u, muzyki i instalacji. Sineglossa aranżuje wydarzenia w przestrzeniach teatralnych, na ulicach, placach, w galeriach i kościołach, przyjmując za punkt wyjścia wypracowaną w ostatnich latach poetykę. Projekt składa się z modułów. Każdy rozdział „sagi” wyróżniają określony kolor i temat. Poszczególne części mogą być wykonywane razem, w przypadkowej kolejności (która zmienia ich znaczenie), bądź niezależnie, jako odrębne całości.
Projekt realizują założyciele grupy Sineglossa: Federico Bomba (dramaturg i reżyser), Luca Poncetta (twórca światła) i Simona Sala (aktorka). Ma on charakter heterogeniczny. Biorą w nim udział gościnnie inni artyści, którzy mają wpływ na estetykę poszczególnych części i umożliwiają rozwój koncepcji „Herezji”.