Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Daisuke Yoshimoto, Kei Ishikawa, Ritsuko Takahashi



Daisuke Yoshimoto

3–5 grudnia {poniedziałek–środa) 17:00–20:00
Studio Na Grobli
Warsztaty tańca butō prowadzone przez Daisuke Yoshimoto  
Koszt: 200 zł

7–8 grudnia {piątek–sobota} 19:00
Studio Na Grobli
Kiokatabira ciała
Bilety:15 zł
























Daisuke Yoshimoto
ukończył kierunek sztuki na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Nippon w 1967 roku. Od pierwszych lat swej scenicznej aktywności współpracował i współtworzył spektakle z największymi twórcami butō, m.in. z Kazuo Ohno (jako menadżer przy Argentynie, 1977 i Mojej matce, 1981), Hisayo Iwaki, Yukihiko Sakai.
Pierwsze przedstawienie butō Głowa kobiety ptaka przygotował w 1983 roku. Występował w wielu krajach, np. w Austrii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, na Ukrainie i Węgrzech, we Włoszech i USA. Polskę po raz pierwszy odwiedził w 1972 roku, jako menedżer grupy Ner-Kyōgen z Tokio, uczestnicząc w międzynarodowym festiwalu teatrów studenckich organizowanym przez Bogusława Litwińca i Teatr Kalambur we Wrocławiu. W latach dziewięćdziesiątych wielokrotnie gościł w Polsce, prezentując swoje spektakle Eros i Tanatos (2004) oraz Ruiny ciała (2008) m.in. w Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu (na zaproszenie Ośrodka i Instytutu Grotowskiego). W 1997 roku pełnił funkcję programowego konsultanta festiwalu tańca buto, którego pomysłodawcą i realizatorem był Ośrodek Grotowskiego. W 2004 roku współpracował z Teatrem ZAR w ramach projektu „Ewangelie dzieciństwa”, tańcząc w spektaklu Łazarz. W roku 2010 wspólnie z Jackiem Ostaszewskim i grupą Osjan wystąpił w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej ze spektaklem Ruiny ciała, a także na 40-lecie zespołu na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Organizatorką tournée Daisuke Yoshimoto po Polsce jest Stefania Gardecka.


Pytanie: Czym jest butō?
Daisuke: Nie wiem. Będę szukać odpowiedzi na to pytanie do śmierci. Naszym tematem jest śmierć.


4–20 grudnia {wtorek–czwartek} 10:00–16:00
CaféTHEA
Wystawa fotografii Tetsui Saito Tenku Yoran (Tkające ciało)
Wstęp wolny
3 grudnia {poniedziałek} 16:30
Wernisaż wystawy


Kei Ishikawa

9 grudnia {niedziela} 19:00
Studio Na Grobli
Beyer
Bilety: 10 zł



Kei Ishikawa
urodziła się w październiku 1986 roku w Japonii. Od czwartego roku życia tańczyła balet klasyczny, w 2007 spotkała Daisuke Yoshimoto. Wystąpiła m.in. w spektaklu Odejście marnotrawnej córki w reżyserii Daisuke Yoshimoto (2008) oraz Żegnaj, mój Syriuszu (2010).


Ritsuko Takahashi

9 grudnia
{niedziela} 20:00
Studio Na Grobli
Stuletni zegar
Bilety: 10 zł


Ritsuko Takahashi
– aktorka, przez pięć lat grała w sztukach Shūji Terayamy, od 2007 roku tancerka butō, uczennica Daisuke Yoshimoto. Autorka cyklu Historia panny R, w skład którego wchodzą spektakle Nostalgia (2008) oraz Po drugiej stronie rzeki (2009). W 2010 roku uczestniczyła w przeglądzie tańca butō „Kobiety butō”, zorganizowanym przez Instytut Grotowskiego.