Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna arrow Archiwum arrow Historia arrow Drugie Studio Wrocławskie
Drugie Studio Wrocławskie
Pod koniec czerwca 1988 roku DSW wystawiło nigdy wcześniej w Polsce niepokazywaną sztukę Martina Bubera pt. Eliasz, przełożoną i wyreżyserowaną przez Kocura. Recenzent pisał – „Eliasz jest jak na razie najdojrzalszą propozycją młodego zespołu […]. Powstał spektakl zdyscyplinowany intelektualnie, najpełniej ilustrujący filozoficzne penetracje Mirosława Kocura i chyba najsprawniejszy warsztatowo”. Było to zamknięcie sezonu 87/88.

Po wakacjach pierwszą realizacją była Wyspa Atola Fugarda (premiera 20 listopada). I następny spektakl, Magia grzechu Calderona (premiera 18 stycznia 1989). Koczan pisał: „O obu tych przedstawieniach można powiedzieć, że wykonane zostały rzetelnie, lecz bez polotu, pomnażając przeciętną produkcję teatralną”.

W kwietniu 1989 roku władze powzięły decyzję o likwidacji Drugiego Studia. Dyrektor WKiS (Adam Zindulski) w piśmie z 15 kwietnia informował Nesterowicza: „[…] przyjęto koncepcję zmiany kształtu programowego DSW. Instytucję tę zamierza się przekształcić w placówkę o charakterze naukowo-warsztatowym, która nie będzie realizować przedstawień teatralnych”. Oficjalnym powodem rozwiązania był słaby poziom artystyczny teatru.

Ostatecznie DSW zakończyło swą działalność artystyczną wraz z końcem sezonu 88/89. Do premiery będącego w trakcie prób Don Juana nie doszło. Na pożegnanie, 19 czerwca, grupa stażystów wystawiła Eliasza w całkiem nowej inscenizacji. Jak pisał Koczan: „Ze wszystkich realizacji Kocura to przedstawienie pożegnalne było chyba najbardziej udane, artystycznie dojrzałe i nośne emocjonalnie”.

Tekst: Adela Karsznia

Materiał opracowany na podstawie pracy magisterskiej Adeli Karszni Działalność Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych w latach 1990–1994, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Deglera w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2003.