Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Podróż przez Wielki Tydzień
Prezentacja programu „In medias res”

9 listopada
{piątek} 19:00
Studio Na Grobli
Wstęp wolny


Prezentacja dwuletnich poszukiwań międzynarodowej grupy śpiewaków z Polski, Włoch, Ukrainy i Francji, prowadzonej przez Jeana-François Favreau, działającej pod patronatem Instytutu Grotowskiego oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych Lavauzelle.

W śródziemnomorskiej kulturze katolickiej, zwłaszcza na wyspach takich jak Korsyka, Sardynia i Sycylia, Wielki Tydzień to kluczowy moment wspólny w życiu społeczności. Jest to czas przesilenia, przełomowego kryzysu, w którym doświadczamy śmierci i mroku „w połowie naszego życia”, podobnie jak u Dantego w Boskiej Komedii. Czas ten posiada też inny wymiar – to początek wiosny, moment próby dla wspólnoty, czas pamięci i przywołania bólu i straty. Wielki Tydzień ma ściśle dramaturgiczną strukturę, która zawiera aspekty narracyjne i medytacyjne, począwszy od zgromadzenia w Niedzielę Palmową, słynnej Ciemnej Jutrzni – czternastu stacji via crucis, w połączeniu z tekstami o złożeniu do grobu i Apokalipsie, aż do drogi w górę, ku zmartwychwstaniu, ku słońcu, ku życiu. Obrzędy te, wciąż żywe w anonimowych pieśniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez świeckich członków społeczności, wyrastają z tradycji gregoriańskiej. Świadczą o ciągłości tej tradycji w całej kulturze łacińskiej oraz o jej powiązaniach ze światem prawosławia i z kulturami przedchrześcijańskimi.

 
Prezentacja pracy programu „In medias res” to bezpośredni rezultat dwuletnich badań prowadzonych w latach 2010–2012 nad głosowym i kulturowym zjawiskiem występującym w tradycjach ustnych Korsyki, Sardynii i Sycylii, i nad źródłami pisanymi, prowadzonych pod kierunkiem polskich i francuskich spadkobierców tradycji gregoriańskiej.
Każda z pieśni jest obrazem naszych doświadczeń in medias res, kamieniem milowym – nawiązuje do konkretnego spotkania, osoby, miejsca albo chwili w procesie badawczym. Za ich pomocą chcemy pokazać wzajemne przenikanie się starych form kulturowych i naszej codziennej egzystencji młodych, współczesnych praktyków tej sztuki.

Uczestnicy: Alessandro Curti, Jean-François Favreau, Pierre Genty, Marta Grundwald Wilantewicz, Marie-Geneviève L’Her, Orest Sharak, Piotr Górka, Adam Skobliński