Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Kto dziś pamięta o rzezi Ormian? Historia ignorancji
Panel z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, Ireny Grudzińskiej-Gross, Leszka Koczanowicza i Jarosława Freta

11 listopada {niedziela} 15:00
Sala Teatru Laboratorium
Wstęp wolny


Głównym problemem spotkania będzie nie tyle historia wydarzeń z roku 1915 czy też historia zakłamania i tabu, jakim zostały one objęte, lecz historia ignorancji, która karmi się biernością i wzmacnia bierność współczesnych Europejczyków. Z drugiej strony, historia ignorancji to również społeczna historia budowania „akordu milczenia” wokół każdego aktu przemocy. Wydarzenia z Anatolii z początku XX wieku mają się stać dla nas zaczątkiem szerszej dyskusji, dotyczącej lekcji bycia świadkiem świadków, która staje się każdorazowo lekcją tożsamości.


Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, poeta i eseista. Twórca Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Autor książek Ścieżka pogranicza i Linia powrotu. Szef wydawnictwa Pogranicze, w którym redaguje m.in. serie „Meridian” oraz „Sąsiedzi”. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. w 2011 roku, razem z zespołem „Pogranicza” zainicjował działalność Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Prezydent Europejskiej Sieci Domów Literatury HALMA (Berlin). Przewodniczący Rady Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego (Lublin). Od kwietnia 2012 dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Irena Grudzińska- Gross – historyk literatury i historyk idei, eseistka i publicystka. Studia z zakresu filologii romańskiej, przerwane w związku z wydarzeniami 1968 roku, kontynuowała we Włoszech i USA. Autorka książek, m.in. Miłosz i Brodski. Pole magnetyczne (2007). Współpracuje z takimi czasopismami jak: „Aneks”, „Res Publica”, „The New Yorker”, „Slavic Review”, „La Fiera Letteraria”, „Polish Review”. Wspólnie z Janem Tomaszem Grossem napisała esej historyczny Złote żniwa (2011). Wykładała na New York University. W latach 2003–2008 dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych na uniwersytecie w Bostonie. Obecnie wykłada na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich na uniwersytecie w Princeton oraz pracuje jako profesor wizytujący w Instytucie Slawistyki, PAN.

Leszek Koczanowicz – prof. dr hab., filozof i psycholog, pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Zajmuje się filozofią współczesną, filozofią kultury i filozofią polityczną. Pracował na w Instytucie Filozofii i Instytucie Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, a także w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Opolskim. Wykładał na Uniwersytecie w Buffalo i na Columbia University w Nowym Jorku. Autor książek, m.in. Wspólnota i emancypacje. Spór o społeczeństwo postkonwencjonalne (2005), Politics of Time. Dymics of Identity in Post-Communist Poland (2008), Lęk nowoczesny. Eseje o demokracji i jej adwersarzach (2011). Laureat konkursu MISTRZ Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

 
Jarosław Fret – założyciel i lider Teatru ZAR. W latach 1999–2002 wraz z Kamilą Klamut zrealizował szereg wypraw do Gruzji, Armenii, Grecji i Iranu, prowadząc poszukiwania w obrębie najstarszych form muzyki religijnej chrześcijańskich kościołów wschodnich. Poszukiwania te stały się punktem wyjścia do powstania tryptyku Ewangelie dzieciństwa prezentowanego na całym świecie. Absolwent wrocławskiej polonistyki (1994). Od 1995 roku pracował w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych, od lutego 2004 pełniąc funkcję Dyrektora; od 2006 – Dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.