Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
un esempio

Spektakl teatru niebopiekło
prezentowany w ramach "Monosytuacji" - cyklu małych form teatralnych

8–9 marca {piątek–sobota} 19:00
Sala Teatru Laboratorium
Bilety: 10 zł
Rezerwacja i sprzedaż biletów:
sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320

Bilety online

 

 

Spektakl un esempio powstał na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Błogosławiona, święta. W symbolicznie nakreślonej warstwie fabularnej nastoletnia Marianna, wielokrotnie zgwałcona przez żołnierzy, być może odpowiadając na apel papieża, decyduje się urodzić dziecko gwałtu. Dla Kościoła staje się „kandydatką” na świętą. Opowiadając historię Marianny i jej relacji z instytucją Kościoła, luźno wcielając się w biorące w tym dramacie udział postaci, staramy się przedstawić własne przemyślenia na temat pierwotnej samotności człowieka i intymności cierpienia.

Un esempio, czyli „przykład”, to dzieło ani modne, ani łatwe w odbiorze. Posługujemy się chłodnym, hermetycznym, wręcz nieżyciowym językiem Kościoła. W ubogiej przestrzeni sceny wypowiadamy się poprzez ruch, tekst i poetyczny przedmiot. Nie komentujemy wylewnie swoich postaci, nie oceniamy ich problemu wprost – dopiero subtelne relacje między poszczególnymi scenami i utrzymana w osobistym tonie puenta rzucają światło na to, o czym tak naprawdę jest ta sceniczna wypowiedź.

W przedstawieniu wykorzystano teksty Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Franza Kafki, Jaana Krossa, św. Pawła i członków zespołu.

Nazwa teatru niebopiekło nie jest przypadkowa. Prowadzi ona w te same rejony, co twórczość Grudzińskiego, który zajmował się przestrzenią między dobrem i złem. Inspirowani jego tekstami, idziemy tropem osmozy światła i mroku.

Zespół

Do tej pory spektakl pokazywany był około 40-u razy na większości festiwali teatralnych w Polsce oraz na zaproszenie ośrodków kultury lub teatrów, m.in.: w Toruniu (KLAMRA), Ciechanowie (DIONIZJE), Warszawie – dwukrotnie (Fabryka Trzciny Scena OFF, Centrum Artystyczne BASEN), Gdańsku – dwukrotnie (Klub Żak), Lublinie (Kontestacje), Goleniowie (BRAMAT), Gryfinie (9 FIFART), Słupsku, Płocku, Poznaniu, Łodzi, Jeleniej Górze, Kielcach, Łodzi, Nowej Soli i w wielu innych miejscach.

WYSTĘPUJĄ: Ewa Stołowska, Andrzej Stróż
ŚWIATŁA: Andrzej Szomszor
Premiera: 13 czerwca 2007
Czas trwania: 50’


Ewa Stołowska – urodziła się w 1982 roku. Absolwentka kulturoznawstwa i filologii angielskiej. W teatrze niebopiekło od 2005 roku. Instruktorka w Pracowni Teatru i Tańca Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Operatorka kamery i montażystka-samouk, autorka reportaży, teledysków, etiud filmowych. Pracowała jako dziennikarka, tłumaczka i korektorka. Członkini Fundacji Kultura w Toruniu i buddyjskiego Stowarzyszenia Przebudzeni z Wrocławia.

Andrzej Stróż – urodził się w 1955 roku. Chemik, pracuje jako specjalista ds. gospodarowania odpadami w Dziale Ochrony Środowiska w Zakładach Chemicznych ZACHEM SA. Teatralny samouk. Wieloletni dyrektor artystyczny odbywającego się w latach 1991–2000 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego OFF PREZENTACJE TEATRALNE w Bydgoszczy. Były członek nieistniejącego Trzeciego Teatru w Drodze. Założyciel teatru niebopiekło. Twórca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INNE SYTUACJE.