Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Somaestetyka i świadomość ciała
Warsztaty prowadzone przez Richarda Shustermana

18–19 maja {sobota–niedziela} 9:30–12:00, 13:00–15:30
Studio Na Grobli (Sala Prób)

Koszt: 200 PLN
Kontakt i zgłoszenia

Kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 6 maja 2013 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl. Odpowiedzi zostaną przesłane do 8 maja 2013. Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty w języku angielskim



Warsztaty rozpoczną się od ogólnego wprowadzenia do somaestetyki, po którym odbędą się ćwiczenia praktyczne, poświęcone eksperymentalnemu wymiarowi somaestetyki oraz wybranym strategiom i metodom podnoszenia świadomości ciała. Wspomniane strategie i metody zostaną wprowadzone w praktyce eksperymentalnej, a następnie krótko zanalizowane pod kątem zasad i logiki. Ćwiczenia polegać będą na powolnych, płynnych, często bardzo niewielkich ruchach, co umożliwi maksymalizację zdolności skupienia się na nich i ich lepszą analizę. Ćwiczenia zademonstrują złożoność i wielorakość organizmu, pokazując, że ten sam podstawowy ruch można wykonać inaczej, wykonując składowe mikroruchy. Warsztaty pomogą uczestnikom podnieść świadomość ciała i umiejętniej ocenić, które sposoby wykonania danego ruchu są bardziej efektywne i atrakcyjne. Poprawienie postrzegania własnego organizmu w działaniu pozwoli rozwinąć warsztat aktorski uczestników. W trakcie zajęć będą oni mogli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas ćwiczeń, rozwijając swoje twórcze pomysły.

Richard Shusterman zajmuje stanowiska Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar in the Humanities oraz dyrektora Center for Body, Mind, and Culture na Uniwestytecie Atlantydzkim Stanu Floryda. Jest czołowym teoretykiem somaestetyki – interdyscyplinarnej dziedziny badań, którą zainicjował w późnych latach dziewięćdziesiątych w oparciu o idee filozoficzne i własne doświadczenie z różnych dyscyplin związanych z ciałem. Jest profesjonalnym nauczycielem i terapeutą metody Feldenkrais, często prowadzi warsztaty rozwijające świadomość ciała z zawodowymi tancerzami, choreografami, muzykami, projektantami i artystami plastykami. Jego najważniejsze książki to m.in. Thinking Through the Body, Body Consciousness, Surface and Depth, Performing Live, Practicing Philosophy oraz Pragmatist Aesthetics (opublikowane w 15 językach), z których po polsku ukazały się dotychczas m.in.: Estetyka pragmatyczna. Żywe piękno i refleksja nad sztuką (Wrocław 1998), Praktyka filozofii. Filozofia praktyki. Pragmatyzm a życie filozoficzne (Kraków 2005), oraz O sztuce i życiu. Od poetyki hip-hopu do filozofii somatycznej (Wrocław 2007) oraz Świadomość ciała. Dociekania z zakresu somaestetyki (Kraków 2010). Richard Shusterman uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Oxfordzkim oraz wykładał gościnnie we Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Austrii, Chinach i Japonii. Jest kawalerem francuskiego orderu Palm Akademickich i stypendystą Komisji Fulbrighta, Fundacji Humboldta, UNESCO i innych prestiżowych instytucji.


W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution