Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Pamięć mięśniowa i jej somatyczne niebezpieczeństwa
Wykład Richarda Shustermana

18 maja
{sobota} 19:00
Sala Teatru Laboratorium
Wstęp wolnyPamięć to cenna umiejętność poznawcza, która przyczynia się ogromnie do ludzkiego rozwoju, lecz czasem okazuje się szkodliwa. Pamięć, z której korzystamy z korzyścią na co dzień, to w znacznym stopniu pamięć nieświadoma, wynikająca z nawyku. W swoim wykładzie najpierw dowiodę wagi somatycznego wymiaru nieświadomej pamięci, z którego wywodzi się popularne pojęcie pamięci mięśniowej. Dokonam tego, wskazując na sześć różnych form pamięci nieświadomej, w której ciało odgrywa kluczową rolę. Następnie skupię się na pewnych problemach związanych z tymi formami pamięci i wywodzących się z nieprawidłowych nawyków somatycznej percepcji i działania. W końcowej części referatu wyjaśnię, jak można zaradzić tym problemom pamięci mięśniowej, zakłócając jej funkcjonowanie za pomocą metod somatoestetycznej uwagi i refleksji.

Richard Shusterman zajmuje stanowiska Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar in the Humanities oraz dyrektora Center for Body, Mind, and Culture na Uniwestytecie Atlantydzkim Stanu Floryda. Jest czołowym teoretykiem somaestetyki – interdyscyplinarnej dziedziny badań, którą zainicjował w późnych latach dziewięćdziesiątych w oparciu o idee filozoficzne i własne doświadczenie z różnych dyscyplin związanych z ciałem. Jest profesjonalnym nauczycielem i terapeutą metody Feldenkrais, często prowadzi warsztaty rozwijające świadomość ciała z zawodowymi tancerzami, choreografami, muzykami, projektantami i artystami plastykami. Jego najważniejsze książki to m.in. Thinking Through the Body, Body Consciousness, Surface and Depth, Performing Live, Practicing Philosophy oraz Pragmatist Aesthetics (opublikowane w 15 językach), z których po polsku ukazały się dotychczas m.in.: Estetyka pragmatyczna. Żywe piękno i refleksja nad sztuką (Wrocław 1998), Praktyka filozofii. Filozofia praktyki. Pragmatyzm a życie filozoficzne (Kraków 2005), oraz O sztuce i życiu. Od poetyki hip-hopu do filozofii somatycznej (Wrocław 2007) oraz Świadomość ciała. Dociekania z zakresu somaestetyki (Kraków 2010). Richard Shusterman uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Oxfordzkim oraz wykładał gościnnie we Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Austrii, Chinach i Japonii. Jest kawalerem francuskiego orderu Palm Akademickich i stypendystą Komisji Fulbrighta, Fundacji Humboldta, UNESCO i innych prestiżowych instytucji.
Więcej: www.fau.edu/humanitieschair/bio.php


W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution