Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Być świadkiem świadków
Wystawa

12 listopada – 2 grudnia 2013
Otwarcie wystawy: 12 listopada o godz. 13:30
ul. Świdnicka 24
Wstęp wolny


 Na wystawę składają się dokumenty historyczne oraz współczesne zdjęcia i materiały zebrane przez członków Teatru ZAR podczas wypraw do Armenii, Izraela i Turcji. Ekspozycja jest próbą przybliżenia wypartej z wielkiej historii Europy „małej” historii narodu ormiańskiego, utrwalonej na nielicznych fotografiach i dokumentach w dopełnieniu z historią „milczącego spojrzenia” współczesnych Europejczyków.

Przedstawienie ormiańskiej muzyki, architektury i życia codziennego w Anatolii zestawione zostaje z wydarzeniami przełomu XIX i XX wieku, stanowiącymi tło dla „wynalazku ludobójstwa”, którego idea zrodziła się w gabinetach rządu młodotureckiego. Osią wystawy jest historia eksterminacji Ormian roku 1915, ukazana w kontekście oficjalnych narracji, sprzyjających zakłamaniu i wyparciu z dyskursu historycznego oraz kulturowego przekazu. Trzy zaprezentowane na wystawie postaci stają się emblematami rozważań o ludobójstwie: Komitas Vardapet – mnich, muzyk i muzykolog, jedna z najwybitniejszych postaci w kulturze ormiańskiej, niedoszła ofiara aresztowań w roku 1915; Armin Theophil Wegner – niemiecki oficer w armii tureckiej, autor zdjęć dokumentujących ludobójstwo Ormian w Anatolii; Rafał Lemkin – polski prawnik żydowskiego pochodzenia, twórca pojęcia ludobójstwo oraz projektu Konwencji w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa uchwalonej przez ONZ w 1948 roku.

Konsultacja merytoryczna wystawy: Ara Sarafian i Aram Kerovpyan
Opracowanie graficzne: Barbara Kaczmarek