Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Capoeira
Trening prowadzony przez Mestre Marinaldo Martinsa Pereirę w asyście Jakuba Gontarskiego

11–13 kwietnia 2014 {piątek–niedziela} 9:00–11:00
Studio Na Grobli
Treningi są jednodniowe.

Kontakt i zgłoszenia
Kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 7 kwietnia 2014 na adres Izabeli Młynarz: iza@grotowski-institute.art.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w treningu decyduje kolejność zgłoszeń.
Trening w językach polskim i angielskim



Capoeira to afrobrazylijska sztuka walki łącząca elementy tańca, akrobatyki i śpiewu. Trening rozpocznie intensywna rozgrzewka całego ciała zawierająca podstawowe elementy capoeiry –  zarówno capoeiry regional i angola, jak i capoeiry contemporanea (capoeiry współczesnej). Ze względu na specyfikę tej sztuki walki trening będzie oparty o elementy muzyczne (tradycyjne rytmy, tempo, dynamika) oraz podstawy nauki gry na instrumentach afrobrazylijskich, takich jak: berimbau, atabque, pandeiro, agogo, reco-reco, a także przybliży tradycyjne pieśni capoeiry (regional oraz angola), stanowiące nierozłączny i wciąż żywy dialog oraz przekaz komunikacji werbalnej na temat historii, kultury i znaczenia capoeiry na świecie. Uczestnicy zapoznają się z alternatywnymi wariacjami przejść i partytur ruchowych capoeiry obecnych w pracy indywidualnej i partnerskiej. Trening przeznaczony jest zarówno dla osób niedoświadczonych, jak i uprawiających inne sztuki walki i formy ruchu.

Fot. Archiwum prywatne

Marinaldo Martins Pereira (znany jako Mestre Marinaldo) pochodzi z Porto Seguro (Bahía) w Brazylii. W 1977 roku rozpoczął naukę capoeiry u Mistrza Waltera. W Salvador de Bahía, trenując u Mistrza Ferro Velha, uzyskał formaturę (stopień nauczycieli capoeiry). Założył grupę Capoeira Esporao w Eunapolis, uprawiającą technikę łączącą elementy dwóch tradycyjnych nurtów capoeiry: angola i regional. W 1994 roku oficjalnie otrzymał biały sznur (corda branca) i tytuł mistrza (Mestre). Od roku 1988 roku regularnie odwiedza Europę, prowadzi kursy i pokazy capoeiry, m.in. we Francji (na otwarciu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1998 roku), Anglii (Londyn), Hiszpanii (Barcelona, Kartagina). Obecnie prowadzi treningi mistrzowskie w Warszawie.

Jakub Gontarski od 1993 do 2001 roku praktykował japońską sztukę walki judo; a w latach 2002–2012 brazylijską sztukę walki capoeira (Brazylia, Anglia, Polska). Od 2011 Sekretarz Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum” oraz współorganizator Wrocławskiego Festiwalu Żywe Kultury Ruchu „Cyrkulacje”. Autor monodramu Animan-I am that oraz spektaklu Dom Wariatów. Improwizuje na scenie z muzyką na żywo. Współtwórca i lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu BodyConstitution, współpracuje z Instytutem Grotowskiego oraz Teatrem ZAR, prowadząc intensywne sesje ruchowe poświęcone technikom świadomości ciała, sztukom walki oraz rozwijaniu metodologii pracy z ciałem.

 W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution