Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Spotkania Dwóch Ścieżek
Warsztaty prowadzone przez Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego

11–13 kwietnia 2014 {piątek–niedziela} 11:30–15:30
Studio Na Grobli

Kontakt i zgłoszenia
Kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 1 kwietnia 2014 na adres Izabeli Młynarz: iza@grotowski-institute.art.pl. Odpowiedzi zostaną przesłane w ciągu kilku dni od daty otrzymania zgłoszenia. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty w językach polskim i angielskim



Spotkania Dwóch Ścieżek to autorskie warsztaty Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego – liderów Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution. W codziennej pracy studia podejmowane są zagadnienia związane z fizycznością:
  • centrum (lub centra),
  • balans rozumiany zarówno jako pozostawanie w równowadze, jak i utrata równowagi,
  • dystans,
  • relacja (między partnerami oraz w przestrzeni),
  • rytm,

 

a także zagadnienia etyczne:

  • indywidualne nastrojenie (przygotowanie) do pracy,
  • szacunek i troska o partnerów,
  • dbałość o przestrzeń i warunki pracy,
  • odpowiedzialność za siebie i grupę.

 

Inspirując się sztukami walki, capoeiro i aikido, skupimy się na przygotowaniu i wzmocnieniu ciała oraz odkrywaniu nowych rodzajów kontaktu i partnerstwa – zarówno polegających na zaufaniu i współpracy, jak i na braku ufności i chęci przejęcia kontroli przez wprowadzenie w błąd bądź dekoncentrację. Będziemy też pracować z ćwiczeniami rozwijającymi czujność, koordynację, dynamikę, elastyczność, poczucie dystansu i przestrzeni oraz umiejętność słuchania ciałem.
Co kryje się za technikami oraz umiejętnościami zapisanymi w tradycjach sztuk walki? Jak odkryć to, co ważne i świeże dla aktora, tancerza, performera?

 

Fot. Archiwum prywatne, warsztaty w ramach BodyConstitution 2013

 

Przemysław Błaszczak jest aktorem, od 1995 roku związanym z Instytutem Grotowskiego. W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu Pieśń kozła – dytyramb). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram Ecce Homo. Od roku 2004 aktor Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”. Występuje w trzech częściach tryptyku: Ewangeliach dzieciństwa, Cesarskim cięciu, Anhellim, oraz w nowym spektaklu Teatru ZAR, Armine, Sister. Gra też w Mauzerze Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido pod okiem sensei Piotra Masztalerza (5 dan), w 2011 roku pobierał nauki u Juby Noura Shihana (6 dan) w Baja California (Meksyk). Obecnie bierze udział w zajęciach przygotowujących do bycia nauczycielem aikido. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym japońskim karate. Jest liderem Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution realizowanego w Instytucie Grotowskiego. 

 

Jakub Gontarski od 1993 do 2001 roku praktykował japońską sztukę walki judo, a w latach 2002–2012 brazylijską sztukę walki capoeira (Brazylia, Anglia, Polska). Od 2011 Sekretarz Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum” oraz współorganizator Wrocławskiego Festiwalu Żywe Kultury Ruchu „Cyrkulacje”. Autor monodramu Animan-I am that oraz spektaklu Dom Wariatów. Improwizuje na scenie z muzyką na żywo. Współtwórca i lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu BodyConstitution, współpracuje z Instytutem Grotowskiego oraz Teatrem ZAR, prowadząc intensywne sesje ruchowe poświęcone technikom świadomości ciała, sztukom walki oraz rozwijaniu metodologii pracy z ciałem.


 W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution