Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Wykorzystanie kodów ciała w praktyce i nauce sztuk walki
Pokaz pracy z mieczem Daniela Brunnera Shihana

12 kwietnia 2014 {sobota} 16:30
Studio Na Grobli
Wstęp wolny
Pokaz w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Ciało determinuje w dużym stopniu nasz sposób komunikacji zarówno w sztukach walki, jak i w innych dziedzinach ekspresji bezpośredniej, np. w teatrze. Kody ciała odnoszą się do naszej świadomości, do naszego wizerunku, jaki chcemy zaprezentować. W sztukach walki, szczególnie tych pochodzących z Japonii, stosunek do ciała pełni ważną rolę. Składa się na niego wiele kodów, z których pierwszym jest strój. Określone wymagania musi spełniać też miejsce, w którym trenujemy. Doświadczenie wyniesione z pracy w teatrze lalek stało się dla mnie kluczem do treningu sztuk walki. I vice versa, sztuki walki uwolniły mnie od presji związanej z trudnością wyjścia do widzów.

Fot. Kamila Kochaniec

Daniel Brunner urodził się 21 grudnia 1945. Po ukończeniu szkoły zdobył zawód malarza-tapeciarza, a potem przez dwa lata pracował na budowach. Następnie wrócił do nauki, podejmując studia na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1969–2007 prowadził zajęcia poświęcone sztukom wizualnym. W latach 1969–2001, w Lozannie, prowadził własny teatr lalek (Marionnettes de la Rose des Vents). W 1962 roku zaczął trenować japońskie sztuki walki i robi to do dzisiaj.

W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution