Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Scherzo nad Odrą

Otwarte warsztaty połączone z pokazem pracy, prezentacja filmów, wystawa fotografii i muzyczne spotkanie z udziałem aktorów grupy Jubilo i zaproszonych gości

22 czerwca {niedziela} 15:00 
Studio Na Grobli
Wstęp wolny


Scherzo nad Odrą jest próbą stworzenia przestrzeni dialogu i wzajemnego zrozumienia, miejsca spotkań i wymiany doświadczeń za pomocą teatralnego języka muzyki i tańca, otwartego dla wszystkich społeczności Wrocławia.
W pierwszej części goście i widzowie będą mogli nie tylko obejrzeć pokaz pracy, lecz także wziąć czynny udział w warsztatach podsumowujących pracę Jubilo z Fundacją Opieka i Troska wiosną 2014 (kwiecień–czerwiec). Do udziału w tej części zaproszeni będą również uczestnicy grup, które współpracowały z zespołem Jubilo w roku 2014.
W drugiej części wydarzenia odbędą się m.in. wernisaż wystawy zdjęć, dokumentujących chwile i ludzi spotkanych przez grupę Jubilo w ostatnich latach, oraz pokaz filmów zarejestrowanych podczas sesji warsztatowych. Publiczność razem z aktorami wezmą także udział w muzycznym spotkaniu, podczas którego uczestnicy dzielić się będą muzyką i pieśniami. Wszyscy chętni mogą zabrać ze sobą instrumenty muzyczne.

Fot. Karol Jarek

Jubilo jest grupą artystyczną i jednocześnie projektem artystycznym, zainicjowanym w 2011 roku we Wrocławiu w celu kreowania spotkań na płaszczyźnie teatralnej wśród społeczności lokalnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Nazwa Jubilo wywodzi się od łacińskiego słowa jubilare, które znaczy tyle co „krzyczeć z radości”. Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. W strukturze każdej społeczności znajdują się tzw. grupy marginalizowane, czyli żyjące na marginesach społeczeństwa, nieomal niewidzialne za różnorakimi barierami społecznymi, ekonomicznymi czy kulturowymi. Jubilo dąży do przełamywania tychże barier poprzez akcje i interwencje artystyczne. Główną grupą docelową tychże inicjatyw są społeczności marginalizowane, czyli wykluczone lub z utrudnionym dostępem do kulturalnej i socjalnej działalności społecznej, w tym osoby niepełnosprawne fizycznie i umysłowo, mniejszości etniczne i rasowe, bezdomni, więźniowie lub młodociani przestępcy, oraz osoby pod wpływem różnego rodzaju uzależnień. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych, będących swoistym dialogiem artystycznym prowadzonym poprzez język ruchu, głosu i muzyki. Warsztaty prowadzone są przez zespół artystyczny Jubilo, w skład którego wchodzą aktorzy z Włoch, Polski, Kanady, Hiszpanii, Grecji i Stanów Zjednoczonych, z pomocą pracowników i terapeutów ze współpracujących organizacji. Od początku 2013 roku siedzibą Jubilo jest Instytut Grotowskiego, wspierający go w ramach programu BodyConstitution.
W bieżącym roku Jubilo prowadzi projekty na terenie Wrocławia we współpracy z Fundacją Opieka i Troska, Fundacją Prom, Stowarzyszeniem Nomada, Festiwalem Cyrkulacje „Żywe Kultury Ruchu” oraz En Dynamei z Grecji.
Chcemy myśleć o społeczności, w której żyjemy, jako o społeczności nie tyle „integracyjnej”, co „obejmującej” (z ang. inclusive), czyli takiej, gdzie granice i różnice pomiędzy ludźmi nie kreują dystansu, ale są uważane za podstawę pozytywnej konfrontacji i zrozumienia. Zwykłe spotkanie w tej samej przestrzeni czy zaakceptowanie czyjejś propozycji stanowią punkt wyjścia dla spotkania się, możliwość dialogu.

Więcej informacji: www.jubiloproject.com