Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Itsi Bitsi

Spektakl Iben Nagel Rasmussen, Jana Fersleva i Kaia Bredholta prezentowany w ramach Odin Festivalu
W językach angielskim i duńskim

5 września 2014 {piątek} 20:00
Wrocławski Teatr Współczesny (Scena na Strychu)
Bilety: 30 zł
Bilety online


Aktorka opowiada o latach poprzedzających jej przybycie do Odin Teatret, latach podróży autostopem dookoła świata, o muzyce i poezji, o politycznym radykalizmie i narkotykach. To jej własna opowieść, o Eriku Skaløe (pierwszym poecie śpiewającym beat po duńsku; popełnił samobójstwo w Indiach w 1968 roku) i o ich pokoleniu.
W Itsi Bitsi wplecione też zostały niektóre fragmenty wcześniejszych spektakli aktorki, nie w formie cytatów i przykładów, ale odkrywanych metafor: niema Kattrin z Popiołów Brechta, wędrowny szaman z Przyjdź! A nasz będzie dzień, Trickster z Talabota.

Aktorzy: Iben Nagel Rasmussen, Jan Ferslev i Kai Bredholt
Tekst: Iben Nagel Rasmussen
Montaż tekstu i reżyseria: Eugenio Barba
Adaptacja muzyczna: Jan Ferslev i Kai Bredholt
Produkcja: Nordisk Teaterlaboratorium/Odin Teatret i Teatro Potlach, ze wsparciem Teaterrådet
Premiera: styczeń 1991
Czas trwania: 60 min.
 
Odin Teatret dziękuje Klausowi Tamsowi za pomoc przy wykonaniu masek oraz Tomowi Nagel Rasmussenowi za pieśń, Herunder aften.

Fot. Tony D’Urso/Odin Teatret/CTLS Archives


Kai Bredholt urodził się w 1960 roku w Kopenhadze (Dania). Terminował jako szkutnik. Zadebiutował jako muzyk folkowy, grając na ulicach i w popularnych klubach. Jego wykształcenie obejmuje szerokie studia europejskiej, a w szczególności duńskiej muzyki tradycyjnej i folkowej. Dołączył do zespołu Odin Teatret w 1990 roku, początkowo jako muzyk/kompozytor, następnie jako aktor i organizator/reżyser barterów i transformansów (teatralizacji środowisk społecznych). Współpracuje z grupami na całym świecie, reżyserując spektakle uliczne. Tworzył widowiska cyrkowe, w których występowali aktorzy, zwierzęta domowe, rolnicy ze swoimi zwierzętami, tancerze baletowi na traktorach itp. Jako klaun Van Gakk występuje dla dzieci, zarówno sam, jak i wraz z innymi klaunami z Danii i z zagranicy. Współpracuje z lokalnym klubem taekwondo, tancerzami ludowymi i pasterzem, kreując sytuacje teatralne, oraz z architektem Antonem Ryslinge, tworząc przestrzenie dla teatru plenerowego m.in. z brył lodu lub bel siana. Od 1992 roku jest członkiem zespołu Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA).

Jan Ferslev urodził się w 1949 roku w Kopenhadze (Dania). Jest muzykiem, kompozytorem, aktorem i nauczycielem. Grał i komponował rock, jazz, muzykę latynoską i klasyczną. Uczestniczył w sesjach nagraniowych jako gitarzysta i skomponował muzykę do wielu spektakli. Zanim w 1987 roku dołączył do zespołu Odin Teatret, pracował jako aktor zarówno w teatrze zawodowym, jak i niezależnym. Jest członkiem Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA). Prowadząc warsztaty, skupia się na zagadnieniu scenicznej obecności muzyka i aktora. W ramach Holstebro Festuge organizuje kabaret, w którym biorą udział muzycy z Holstebro i z zagranicy. Jest jednym z inicjatorów orkiestry Odins Husorkester, która występuje w Holstebro i okolicach, grając tango oraz utwory duńskie i latynoamerykańskie.

Fot. Francesco Galli/Archiwum Instytutu Grotowskiego


Iben Nagel Rasmussen urodziła się w 1945 roku w Kopenhadze (Dania). Jest aktorką, reżyserką, nauczycielką i pisarką. Była pierwszą aktorką, która dołączyła do Odin Teatret po przyjeździe do Holstebro. W roku 1983, pracując jednocześnie w Odin Teatret, założyła międzynarodową grupę Farfa, która wypracowała własny trening oraz przygotowała kilka spektakli. Od 1989 roku Iben prowadzi „The Bridge of Winds” („Most wiatrów”) – projekt, w ramach którego aktorzy z Ameryki Południowej i Europy wymieniają się co roku doświadczeniami i tworzą spektakle. W 1999 roku powstała grupa New Winds, działająca na tych samych zasadach, ale złożona z aktorów młodego pokolenia. W 1986 roku na festiwalu BITEF w Belgradzie została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki, a 1991 w Danii Nagrodą Nadziei (Håbets Pris). Jej doświadczenia zawodowe opisane są w książce The Actor’s Way pod redakcją Erika Exe Christoffersena oraz w filmie dokumentalnym Claudia Volobertiego Przezroczyste ciało. Napisała dwie książki: Brev til en veninde (List do przyjaciółki) i Den blinde hest (Ślepy koń; wydanie włoskie: Il cavallo cieco), publikowała na łamach czasopism „Teatro e Storia” i „The Open Page”. Gra w spektaklu Księga Estery, do którego napisała scenariusz i który wyreżyserowała. Wystąpiła jako jedyna aktorka w filmie Torgeira Wethala Postać w bieli.

Fot. Tomasz Hołod//Archiwum Instytutu Grotowskiego