Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Kino w Przejściu: Odin Festival

2–6 września 2014 {wtorek–sobota} 21:00
Przejście Żelaźnicze
Wstęp wolny
Cykl prezentowany w ramach Odin Festivalu


2 września {wtorek} 21:00
Postać w bieli
Reżyseria Torgeir Wethal, produkcja Odin Teatret, Dania 1976, 45’
W języku angielskim

Do małej wioski na południu Włoch przybywa wędrowna aktorka. Nosi maskę i nigdy nie rozstaje się z bębnem. Usiłuje przywołać mieszkańców. Oni, widząc ją, wpadają w zachwyt, częstują jedzeniem, ale nie chcą, by przeszkadzano im w pracy przy zbiorach tytoniu, grze w karty i ceremoniach ślubnych. Dzieciom wydaje się, że aktorka dziwnie się porusza, niemal jak zwierzę. Tylko zmarli na cmentarzu nie odrzucają kobiety po wysłuchaniu jej opowieści. Film, którego tytuł zaczerpnięto z włoskiej pieśni ludowej, przedstawia samotność podróży aktorki w sposób liryczny, a zarazem realistyczny.
 
Bohaterka, wykreowana przez Iben Nagel Rasmussen w roli heralda miejskiego, stała się dobrze znaną postacią przedstawień ulicznych i tanecznych Odin Teatret.

Kadr z filmu



3 września {środa} 21:00
Teatr spotyka rytuał
Produkcja Odin Teatret, Dania 1976, 25’
W języku angielskim

W maju i czerwcu 1976 roku Odin Teatret występował w Ameryce Południowej. Film przedstawia bartery w wenezuelskiej wiosce Kuripe oraz z plemieniem Janomamów, zamieszkującym dorzecze górnego biegu Orinoko w Amazonii. W filmie wykorzystano fragmenty przedstawień Odin Teatret Księga tańców oraz Chodź! A dzień będzie nasz oraz tańce Janomamów i odegraną przez szamana inscenizację legendy o żółwiu, który zabił jaguara.

Kadr z filmu



4 września {czwartek} 21:00
Na dwóch brzegach rzeki
Reżyseria Torgeir Wethal, produkcja Odin Teatret Films, Dania 1978, 56’
W języku angielskim

W kraju, który ma odwiedzić Odin Teatret, trwa stan wojenny. Władza bacznie przygląda się zespołom teatralnym wywołującym zamieszki, gromadzącym tłumy. W takich warunkach wszystko może się zdarzyć.

W 1978 roku Odin Teatret przybył do Peru. Głównym tematem filmu, który pokazuje, jak pomimo restrykcji politycznych zespołowi udało się zagrać swoje spektakle i wejść w kontakt z ludźmi, jest strategia nieposłuszeństwa poprzez teatr. Widzimy członków Odin Teatret trenujących w slumsach, organizujących parady w indiańskich wioskach i występujących w więzieniu w Ayacucho. Odin Teatret przyjął zaproszenie do Peru pod warunkiem, że miejscowi w ramach wymiany zaprezentują także swoją twórczość.

Kadr z filmu



5 września {piątek} 21:00
Wznoszenie się ku morzu
Reżyseria Torgeir Wethal, produkcja Odin Teatret, Dania 1982, 36’
W języku angielskim

Aktorzy zaczęli używać szczudeł, żeby ludzie mogli dostrzec ich w tłumie. Śmierć miała prawie trzy metry wzrostu, biały krawat i frak. Żeby ludzie ich słyszeli, grali na bębnach i trąbkach. Kolorowa armia aktorów, która sunęła naprzód, tańcząc, łamała rytm codzienności, zaskakując i „pochłaniając” widzów podczas marszu do miejsc, w których rozgrywały się kolejne sceny spektaklu.

W połowie lat siedemdziesiątych, przyjmując za punkt wyjścia tradycyjne pochody i parady, Odin Teatret stworzył przedstawienie uliczne Anabasis. Przestrzenie miejskie, które zwykle pozostawały niezauważone, przekształcono w scenę.

Film podąża śladem ulicznego spektaklu Anabasis w Peru. Jest to typowy przykład na to, jak Odin Teatret w wyjątkowy sposób wykorzystuje przestrzeń miejską jako przestrzeń teatralną.

Kadr z filmu



6 września {sobota} 21:00
Tańce na piasku
Reżyseria Mette Bovin, produkcja Mette Bovin Film, Dania 1983, 45’
W języku angielskim

Film o barterze kulturalnym w Burkina Faso (Afryka Północna). Eksperymentalna podróż. Roberta Carreri, aktorka Odin Teatret, spełniła rolę katalizatora dla duńskiej antropolożki Mette Bovin, która wyruszyła na spotkanie Afrykańczyków w zupełnie nowy sposób: poprzez antropologię prowokacji. Aktorka, antropolożka i mieszkańcy afrykańskiej wioski wystąpili wspólnie, wymieniając się tańcami, teatrem, śpiewem, bębnami i maskami.

Kadr z filmu