Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Carmen Funebre

Spektakl Teatru Biuro Podróży dedykowany Odin Teatret prezentowany w ramach Odin Festivalu

7 września 2014 {niedziela} 21:00

Plac przed kościołem św. Elżbiety

Wstęp wolny

To miasto ma dziesięć milionów dusz w swoich murach.
Jedni z nich żyją w pałacach, a inni gnieżdżą się w norach.
I tylko dla nas tam nie ma miejsca, nie ma tam dla nas miejsca.

Widziałem tysiącpiętrowy budynek.
Tysiąc miał okien i tysiąc drzwi.
Ale nawet jedno wejście nie było tam nasze.

Na wielkiej stałem równinie, na padającym wciąż śniegu.
Dziesięć tysięcy żołnierzy szło tam i nazad w szeregu.
Ciebie szukali i mnie ci żołnierze, szukali ciebie i mnie.
                                                W.H. Auden, The Refugee Blues

Spektakl powstał w 1994 roku. Inspiracją, a właściwie impulsem do jego powstania były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym, jak i metafizycznym.

W plenerowym przedstawieniu Carmen Funebre Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę nie tylko doświadczonego widza,  lecz także przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują wśród publiczności lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widzów silne emocje.

Spektakl został nagrodzony na festiwalu w Edynburgu: Fringe First, Critics’ Award oraz Hamada Award, a także na festiwalu w Atenach, gdzie otrzymał  Grand Prix.

Fot. J. Bień

Aktorzy: Bartosz Borowski, Agata Elsner, Radosław Garncarek, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Piotr Wojtyniak i Tomasz Wrzalik
Reżyseria: Paweł Szkotak
Spektakl premierowy zrealizowany w składzie: Sławomir Dadej, Ramiro Ramirez Ibarra, Katarzyna Kacprzak, Marcin Liber, Adam Pierzchalski, Andrzej Rzepecki, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Paweł Szkotak i Bogumił Twardowski
Premiera: 1994
Czas trwania: 45 min.

Teatr Biuro Podróży powstał w 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad dwudziestu lat poszukiwań artystycznych zespół wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz  rozpoznawalny styl teatralny. Teatr przygotował czternaście autorskich spektakli, w tym osiem widowisk plenerowych, pięć spektakli salowych oraz akcję teatralną w specjalnie przystosowanej do tego zamkniętej przestrzeni.
Zespół prowadzi działalność nie tylko artystyczną polegającą na produkcji i prezentacji spektakli, ale i edukacyjną, poprzez warsztaty teatralne oraz projekty artystyczne. 
Spektakle Teatru Biuro Podróży zaprezentowane były w blisko pięćdziesięciu krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Tajwanie, USA i w większości krajów europejskich). Teatr Biuro Podróży uczestniczył w największych światowych festiwalach teatralnych. Jest laureatem prestiżowych nagród. W 2002 roku otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury  za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 roku Paweł Szkotak został wyróżniony Paszportem Polityki, a w 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.