Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna arrow Program edukacyjny arrow In Medias Res
In Medias Res

In Medias Res to zespół, który powstał z inicjatywy Jeana-François Favreau w 2010 roku, po zakończeniu pierwszej sesji VoicEncounters poświęconej fenomenowi łacińskich konfraterni. Zespół bada tradycje dawnej muzyki katolickiej, z jednej strony studiując zapisy nutowe oraz archiwalne materiały dźwiękowe, z drugiej poprzez spotkania i praktykę in situ z kontynuatorami tradycji oralnej. Język łaciński jest podstawą doboru repertuaru, na który składają się pieśni polifoniczne wykonywane przez konfraternie (Korsyka, Sardynia, Sycylia, Półwysep Apeniński), chorał gregoriański (tworzący pomost z tradycją bizantyjską), falsobordone oraz pieśni z barokowych manuskryptów.

 

Konstelacja, która rozwinęła się w Europie wokół chorału gregoriańskiego od czasów średniowiecza, stanowi wielkie bogactwo zarówno pod względem muzycznym, jak i społecznym. Konstelacja ta przyjęła, wchłonęła i podtrzymała ślady wielu wpływów – od praktyk i wierzeń przedchrześcijańskich, po katolicką doktrynę pokuty i barwne motywy baroku. Poszukiwania zespołu In Medias Res skupiają się nie tylko na muzyce, lecz także związane są z badaniami kulturowymi nad podstawami cywilizacji, opartymi na wokalnej dramaturgii życia i śmierci.

 

Od 2012 roku In Medias Res prezentuje w Polsce i za granicą program Podróż przez Wielki Tydzień, w ramach którego odbywają się koncerty Lessons of Darkness. To dramaturgia dźwiękowa kreśląca obraz podróży w głąb samotności i straty, sięgająca korzeni łacińskiej kultury chrześcijańskiej. Składają się na nią tradycyjne pieśni wielkotygodniowe, których źródła wywodzą się zarówno z ludowych tradycji Korsyki, Sardynii i Sycylii, muzyki od czasów przedchrześcijańskich aż do epoki baroku, jak i z tradycji chorału gregoriańskiego, łącząc źródła pisane z żywą tradycją przekazu ustnego. Materiał muzyczny przeplata się z fragmentami Piekła Dantego. To początek pracy nad nowym projektem poświęconym Boskiej Komedii.

 

Każda pieśń z repertuaru jest śladem spotkania z konkretną osobą, mistrzem – w śpiewie i w życiu. Wszystkim tym wyjątkowym osobom pragniemy podziękować.

Fot. Michał Piwowarczuk

Prowadzący projekt: Jean-François Favreau
Śpiewacy: Barbara Ciemięga, Paulina Dziuba, Piotr Górka, Marta Grundwald Wilantewicz, Adam Skobliński (Polska), Alessandro Curti, Diego Pileggi (Włochy), Jean-François Favreau, Marie-Genviève L’Her (Francja), Orest Sharak (Ukraina)


NAJBLIŻSZE KONCERTY

12 września {sobota} 20:00
Francja, Fontfeyne Chapel (Kaplica Fontfeyne), Saint-Frion w pobliżu Felletin, Creuse, droga krajowa nr D10
Lessons of Darkness
Koncert zespołu In Medias Res z udziałem Pierluigiego Tomasiego współorganizowany z Friends of Fonteyne
Bilety: 12/8* EUR (* dla dzieci, studentów i osób bezrobotnych)


POPRZEDNIE KONCERTY


Zespół In Medias Res działa we współpracy z Instytutem Jerzego Grotowskiego, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Lavauzelle oraz Compagnie de l’Homme Ivre w Janaillat (Francja), ze wsparciem stypendium badawczego ADAMI.


Więcej informacji: lavauzelle.org/inmediasres