Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Reżyser lalki

Spotkanie z Wiesławem Hejną poświęcone jego książce Reżyser lalki (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2013), połączone z pokazem fragmentów jego spektakli wyreżyserowanych we Wrocławskim Teatrze Lalek, prowadzenie prof. Janusz Degler

17 listopada 2014 {poniedziałek} 18:00
Sala Teatru Laboratorium
Wstęp wolny

 Wiesław Hejno jest wybitnym reżyserem teatralnym z ogromnym dorobkiem artystycznym. W książce Reżyser lalki przedstawia swoje poglądy na temat współczesnego teatru lalek, który uznaje za wartościową część naszej kultury teatralnej. Autor wiele uwagi poświęca zagadnieniom przejścia od przedstawień szopkowych do nowoczesnego teatru lalek, realistycznemu i symbolicznemu gestowi, a także treningowi aktora, różnicując jego obowiązki w teatrze z parawanem i w sytuacji odkrytej sceny. Wiesław Hejno jest świadomy zależności wyrazu i działań lalki od jej wstępnego pomysłu, wyrazu plastycznego lalki i jej konstrukcji. Ciekawe są też uwagi dotyczące mechanizacji lalek – cała ta technika powinna służyć sensom, myśli, przesłaniu. Reżyser jest więc poszukiwaczem idei i ich przekaźnikiem. Książka łączy w sobie rozważania teatrologiczne z opisem własnych prac reżyserskich autora. Wiesław Hejno zdradza w niej tajemnice radości tworzenia w teatrze lalek.

Spotkanie połączone będzie z pokazami fragmentów z przedstawienia Gyubal Wahazar (prem. 1987) i scen z wykorzystaniem animowanych lalek ze Śmiesznego staruszka (prem. 2001). Obydwa spektakle zostały wyreżyserowane przez Wiesława Hejnę we Wrocławskim Teatrze Lalek.

fot. Filip Lupa

Prof. Wiesław Hejno rozpoczął pracę artystyczną w 1955 roku w Wałbrzyskim Teatrze Lalek. Od 1967 roku pracował we Wrocławskim Teatrze Lalek, którego w latach 1981–2001 był dyrektorem. W 1973 roku został wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim, którego był dziekanem w latach 1978–1987. W 1992 roku otworzył Dwuletnie Podyplomowe Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży przy Wydziale Lalkarskim i specjalizację pantomimiczną przy Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu. W 2007 roku otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Jego dorobek aktorski liczy około 60 ról. Reżyserował ponad 100 spektakli teatralnych – dla dzieci, młodzieży i dorosłych w teatrach lalkowych, dramatycznych, operach – oraz telewizyjnych. Pracował w teatrach w Jugosławii, Chorwacji, Rosji, Niemczech. Wyreżyserował m.in. takie spektakle jak: Proces F. Kafki, 1985; Gyubal Wahazar S. I. Witkiewicza, 1987; Śmieszny staruszek T. Różewicza, 2001; Makbet W. Szekspira, 2003. Hejno otrzymał liczne nagrody za działalność edukacyjną i artystyczną. Publikuje artykuły o teatrze lalek, m.in. w kwartalniku „Teatr Lalek”, „Odrze”, czasopiśmie „Loutka Zagrzeb”.


Spotkanie organizowane we współpracy z Wrocławskim Teatrem Lalek