Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Świat butoh Kazuo Ohno


 Autorzy: Kazuo Ohno, Yoshito Ohno
Tytuł:
Świat butoh Kazuo Ohno
Przekład:
Iga Rutkowska
Wydawnictwa:
Fundacja Pompka
Data wydania:
2014
ISBN:
978-83-939405-0-9
Format:
245×170 mm
Liczba stron:
266
Rodzaj oprawy:
twarda
Cena:
55 zł


Książka powstała we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach „Programu Wydawniczego 2014” oraz jest współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Świat butoh Kazuo Ohno, mistrza „tańca ponad wszystkie tańce” – butoh, jednego z największych performerów XX wieku, to pełna emocji opowieść Yoshito Ohno krążąca wokół fotografii ojca. Zwłaszcza fragmenty z zajęć tworzą żywy obraz artysty i uchylają drzwi do prawdziwego świata butoh. Kto podejmie wyzwanie i przekroczy próg, wyruszy w podróż życia – ponad granicami i poza czasem?
 
Mistrz Kazuo Ohno w czasie swojego długiego, twórczego życia wypracował niepowtarzalny styl, kontynuowany do dziś przez jego syna Yoshito Ohno. Książka Świat butoh Kazuo Ohno stanowi bodaj najbardziej bezpośrednie źródło wiedzy o butoh, na temat którego ukazuje się sporo publikacji nieprecyzyjnych, często wręcz bałamutnych. To obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych nie tylko tym rodzajem „tańca”, lecz także współczesnymi sztukami performatywnymi, współczesną kulturą japońską oraz zjawiskami wymiany interkulturowej, hybrydyzacji czy twórczymi kontaktami Wschodu i Zachodu.


Kazuo Ohno to drugi obok Tatsumiego Hijikaty twórca współczesnego japońskiego tańca butoh. Określenie „taniec butoh” nie jest do końca precyzyjne, bo butoh to nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ile specyficzna całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia

Z recenzji prof. Dariusza Kosińskiego