Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Contra/dictions
Warsztaty Studia Matejka prowadzone przez Mateja Matejkę

6–11 marca 2015 {piątek–środa} 10:30–19:00
Studio Na Grobli

Kontakt i zapisy:
Wypełnioną kartę zgłoszenia oraz CV prosimy nadsyłać do 20 lutego 2015 na adres Agnieszki Ćwieląg: studiomatejka.workshops@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koszt: 900 PLN

Warsztaty w języku angielskim


Fot. Karol Jarek

Sprzeczności nie są ograniczeniem, ale – poprzez równoczesne skupienie się na przeciwstawnych ideach – otwierają drzwi do wewnętrznych, pierwotnych źródeł ciała i umysłu, które rezonują w głosie i ruchu. Rozumowanie i absurd, spontaniczność i zamiar, doskonałość i niedoskonałość nakładają się na siebie, odzwierciedlając nasze życie w formie dynamicznej syntezy sprzeczności.
Śledzenie ruchu ciała w labiryncie przeciwstawień pozwala nam na głębsze zrozumienie naszych fizycznych i wokalnych tożsamości – całego spektrum głosów, odzwierciedlających naszą kruchość i siłę. W ramach modelu laboratoryjnego, który cechuje dążenie do zniesienia granic między technikami tańca, teatru i ruchu, chcemy wyzwolić potencjał początków, miejsc, gdzie rodzi się działanie. Zapraszamy do eksploracji rygorystycznego, eksperymentalnego obszaru pracy, w którym działa Studio Matejka.

Celem nie jest stworzenie ciała, które byłoby plastycznym przyrządem na usługach opowiadania teatralnych historii. Przeciwnie: chcemy sprawić, by ciało fizyczne stało się oczyszczonym instrumentem zdolnym do złożonej, subtelnej ekspresji. Poprzez zaangażowanie całego „ciało-umysłu”, ciało staje się świetlistym odbiciem wewnętrznych myśli i kanałem jaźni.
Matej Matejka


Uczestnicy sesji poznają elementy:
•   środowiska pracy, które cechują szacunek i koncentracja,
•   budowania osobistej, codziennej praktyki działań fizycznych,
•   wrażliwości i słuchania w relacji z partnerem i grupą,
•   rozbudzania anatomii ciała w celu wypracowania gotowości do działania,
•   przekształcania elementów treningu fizycznego w twórczą improwizację,
•   kompozycji fizycznych struktur,
•   rytmicznego pulsu grupy i rytmu ciała.
 
Warsztaty skierowane są do praktyków mających doświadczenie w dziedzinie teatru lub tańca. Są otwarte zarówno dla zawodowych aktorów, jak i tancerzy. Są wyzwaniem, wymagającym dużej koncentracji i precyzji od wszystkich zaangażowanych w pracę; otwartym dla tych, którzy pragną prowadzić poszukiwania w mniej popularnych obszarach ekspresji fizycznej.


Przygotowanie do warsztatów
Wybrani uczestnicy zostaną poproszeni o wzięcie ze sobą:
•   trzech przedstawień dowolnych osobistych inspiracji (w formie papierowej, np. wydruki lub zdjęcia),
•   tekstu o wartości osobistej (nie autorstwa danego uczestnika; w formie papierowej),
•   instrumentu muzycznego, jeśli uczestnik potrafi na nim grać (niezależnie od stopnia zaawansowania).
 
Warunki pracy
•  wygodne ubranie do intensywnej pracy (sugerujemy wzięcie koszulek na zmianę)
•  aktorzy powinni się stawić w miejscu pracy 20 minut przez rozpoczęciem sesji, żeby się rozgrzać i rozciągnąć
•  do sali będzie można wnieść tylko notatnik i długopisy

Studio Matejka to zespół-laboratorium, prowadzący badania potencjału ekspresji ciała w obszarze sztuki aktorskiej. Realizując swój pierwszy, osiemnastomiesięczny projekt, Studio poruszało się w wielu „spornych obszarach” fizycznego performansu: między teatrem i tańcem, formą i spontanicznością, rezonansem grupowym i ekspresją indywidualną.
Więcej informacji: www.studiomatejka.com

Matej Matejka jest liderem i założycielem Studia Matejka, studiował aktorstwo w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie (Słowacja), a następnie na Uniwersytecie JAMU w Brnie (Czechy). W latach 2001–2006 był aktorem praskiego studia teatralnego Farma v jeskyni, współtworząc spektakle: Sonety ciemnej miłości, Podróż na stację oraz wielokrotnie nagradzany Sclavi/Pieśń Emigranta (Total Theatre Award, Fringe First, Herald Angel, Alfred Radok Award, Golden Laurel Wreath).
Od roku 2005 współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Aktor Teatru ZAR, występuje w spektaklach: Anhelli. Wołanie i Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie (Herald Angel i Total Theatre Award na festiwalu w Edynburgu w 2012 roku).
Od 2010 roku prowadzi Studio Matejka działające przy Instytucie Grotowskiego. W latach 2012 i 2013 wyreżyserował siedem filmów krótkometrażowych – Pearadise, Life While You Wait, Twenty Second Street, Juste comme ça, The Desire, The Mess oraz Biting Indifference. Film Pearadise zdobył główną nagrodę w kategorii „najlepszy film zagraniczny” na Los Angeles International Underground Film Festival. W tym samym okresie wyreżyserował następujące spektakle Studia Matejka: Echa odbite od ścian podziemia brzmią donośniej niż odgłosy twoich kroków nade mną Anthony’ego Nikolcheva (wraz z Yurim Kordonskym); The Woman Decomposed Gemy Galiany; Charmolypi Alexandry Kazazou; Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań (Wyróżnienie Specjalne na BE Festival w Birmingham, 2014). W 2014 roku wyreżyserował przedstawienie site-specificHarmonia Przeciwstawień. Polska.
Prowadził warsztaty w teatrach i na uniwersytetach na całym świecie, m.in. w Wenezueli (UNEARTE), USA (CalArts w Kalifornii, Double Edge Theatre, Charles Working Theatre w Bostonie), Indiach (NSD w Nowym Delhi), Grecji (DS Delos Dimitry Hatoupi w Atenach), Wielkiej Brytanii (Uniwersytet Salford), Francji (Au Brana) i Libanie. W swojej pracy poszukuje „istoty komunikacji” performera, w której taniec i teatr są równoprawnymi nośnikami aktorskiej ekspresji.


Warsztaty prowadzone są przez Mateja Matejkę w asyście członków Studia Matejka.


Kalendarz najbliższych sesji warsztatowych