Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Kino Teatralne: Teatr Węgajty

22
, 29 kwietnia 2015 {środa} 19:00
Sala Kinowa
Wstęp wolny


22 kwietnia 2015 {środa} 19:00
Węgajty. Wioska teatralna
Film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Klamta

Reżyseria i scenografia Andrzej Klamt; zdjęcia Vladimir Majdandzic, Ilja Podgaetski; dźwięk Cezary Kieloch, Artur Wieloch; montaż Eva-Maria Voosen; produkcja Halbtotal Film na zamówienie ZDF Theaterkanal; Niemcy 2002; 45’

Na skraju Mazur, w małej warmińskiej wsi Węgajty znajduje się wyjątkowa stodoła. Aktorzy Teatru Węgajty pochodzą z Polski, Niemiec, Ukrainy i Szkocji. W Węgajtach wyjątkowe jest to, że po zakończeniu spektaklu widzowie nie wracają po prostu do domów, ale przy dźwiękach skrzypiec, kontrabasu i akordeonu, zostają wciągnięci w huczne taneczne święto. Zacierają się tu granice między teatrem a życiem.


Kadr z filmu

Andrzej Klamt jest autorem, reżyserem, producentem filmów i programów dokumentalnych, laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W 1979 roku wraz z rodziną wyemigrował do Niemiec.



29 kwietnia 2015 {środa} 19:00
Węgajty. Niekończąca się wędrówka
Film dokumentalny w reżyserii Waldemara Czechowskiego
W języku polskim z angielskimi napisami

Reżyseria, montaż i udźwiękowienie Waldemar Czechowski; produkcja Waldemar Czechowski, PROCINEMA; Polska 2008; 37’

Opowieść o historii Teatru Węgajty, istniejącego od 1986 roku, wywodzącego się z tradycji teatru wędrownego, funkcjonującego w otoczeniu miejscowej ludności warmińskiej. Autor zna osobiście wszystkich uczestników zespołu i towarzyszy im od samego początku działalności. W filmie stawia pytanie, czy taki teatr, który animuje, ożywia kulturę wsi i pielęgnuje zanikające obrzędy, jest dzisiaj potrzebny?

Kadr z filmu

Waldemar Czechowski jest operatorem, reżyserem filmowym, wydawcą, animatorem kultury. Ukończył PWSFTviT w Łodzi. Od 1970 do 2000 roku brał udział w 5 wyprawach filmowo-etnograficznych do Indii i Tybetu. Autor licznych filmów dokumentalnych dla I i II Programu Telewizji Polskiej: 12 filmów z podróży na Wschód, 10 filmów dla programu Małe Ojczyzny i telewizji edukacyjnej, 3 filmy o prof. Andrzeju Strumille i Suwalszczyźnie, film o Stanisławie Vincenzie. Przygotowywał dokumentację filmową m.in. dla Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Fundacji „Muzyka Kresów”, Teatru Węgajty (7 filmów) oraz Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur i narodów (6 filmów).
Wykłada w Wyższej Szkole Dziennikarskiej w Warszawie.
 

Wydarzenia w ramach cyklu Kina Teatralnego „Teatr z ducha muzyki”