Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Portrety filmowe Petera Brooka
Pokazy filmów Brook by Brook i Peter Brook: The Tightrope o twórczości Petera Brooka z okazji 90. urodzin artysty

21 marca 2015 {sobota} 18:00
Sala Teatru Laboratorium
Wstęp wolny
Po pokazie filmów, ok. godziny 20:40 w CaféTHEI odbędzie się otwarcie wystawy Peter Brook we Wrocławiu.


Brook by Brook

Film dokumentalny w reżyserii Simona Brooka
W języku francuskim z angielskimi napisami

Reżyseria Simon Brook; obsada Irina Brook, Peter Brook, Simon Brook, Maurice Bénichou, Yoshi Oida, Natasha Parr; muzyka Denis Barbier, Silvana Di Martino; zdjęcia Emmanuel Bastien, Simon Brook, Philippe Dorelli, Pascal Sutra-Furcade; montaż Josie Miljevic; producent Arnaud Borges; koproducent Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Yvon Davis; Francja 2002; 70’

Brook by Brook to dokument wyreżyserowany przez syna Petera Brooka, Simona, przedstawiający intymny portret legendy teatru, który mógł zostać wykreowany tylko przez osobę bliską reżyserowi. Peter Brook ujawnia w nim wiele szczegółów ze swojego życia i pracy, w tym autorskie techniki pracy z aktorami. Dialog ojca i syna ubarwiają osobiste anegdoty i rodzinne wspomnienia. Brook by Brook to portret frapujący i pełen światła.


Peter Brook: The Tightrope
Film dokumentalny w reżyserii Simona Brooka
W językach angielskim i francuskim z angielskimi napisami

Reżyseria Simon Brook; tekst Peter Brook, Simon Brook; obsada Hayley Carmichael, Jos Houben, Gauderic Kaiser, Micha Lescot, Marcello Magni, Khalifa Natour, Yoshi Oida, César Sarachu, Shantala Shivalingappa, Lydia Wilson, Adbou Ouologuem, Emily Wilson; muzycy Toshi Tsuchitori, Franck Krawczyk; współpraca artystyczna Marie-Helene Estienne; dyrektor zdjęć Alexis Kavyrchine; dźwięk Philippe Avril, Cecile Coutelier, Romain Drogoul; montaż Josie Miljevic, Barbara Bossuet; producenci Simon Brook, Ermanno Olmi, Luigi Musini, Jean-Pierre Eklou Attisso; koproducenci Cinemaundici & ARTE France we współpracy z Międzynarodowym Ośrodkiem Poszukiwań Teatralnych (CIRT); produkcja Design Consultant Benoit Barough, Brook Productions; Włochy 2013; 86’

 

Peter Brook to rewolucjonista teatru, a zarazem jeden z najbardziej szanowanych współczesnych reżyserów teatralnych. Aby ułatwić swoim aktorom tworzenie niezwykłych kreacji, korzysta z ćwiczenia o nazwie „The Tightrope”, które przez dziesięciolecia przekształciło się w proces przemiany, podczas którego teatr, zarówno dla aktora, jak i widza staje się realnym, świeżym fenomenem. W tym wyjątkowym, pełnym spokoju, ale niezwykle wymownym filmie reżyser Simon Brook, syn Petera, ujawnia kulisy teatralnej alchemii „The Tightrope”.

The Tightrope, film nakręcony metodą całkowitego zanurzenia za pomocą pięciu ukrytych kamer, prezentuje intymne aspekty pracy Petera Brooka z jego zespołem, w skład którego wchodzą aktorzy i muzycy. Zachowując „prawdę chwili”, obraz ujawnia magię, jaka towarzyszy procesowi kreacji, zabierając widza poza intymny świat warsztatów w obszar doświadczenia łączącego siłę emocji z filozoficzną refleksją.
Więcej: firstrunfeatures.com/tightrope





Peter Brook urodził się 21 marca w 1925 roku w Londynie. W 1942 roku wyreżyserował tam swoją pierwszą sztukę i od tego czasu zrealizował ponad osiemdziesiąt przedstawień w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. Pracując w Royal Shakespeare Company, wystawił: Stracone zachody miłości, Miarka za miarkę, Tytusa Andronikusa, Króla Leara, Marat/Sade’a, US, Sen nocy letniej oraz Antoniusza i Kleopatrę.
W 1971 roku utworzył w Paryżu Międzynarodowy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych, którego stałą siedzibą stał się w 1974 roku Teatr Bouffes du Nord. Wyreżyserował w nim: Tymona Ateńczyka, Ików, Ubu w Bouffes, Konferencję ptaków, Kość, Wiśniowy sad, Mahabharatę, Albercie, powstań!, Burzę, Mężczyznę, który…, Kto tam?, Szczęśliwe dni, Jestem fenomenem, Garnitur, Tragedię Hamleta, Daleko stąd, Śmierć Kriszny, Twoją dłoń w mojej dłoni, Wielkiego Inkwizytora, Tierno Bokara, Sizwe Banzi nie żyje i Fragmenty, 11 and 12, Dlaczego, dlaczego oraz Dolinę zadziwienia.
Dorobek reżyserski Brooka w operze obejmuje: La Bohème, Borysa Godunowa, Olimpijczyków, Salomé i Wesele Figara w londyńskiej Covent Garden, Fausta i Eugeniusza Oniegina w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku, Tragedię Carmen i Pelléasa – Impresje w Bouffes du Nord w Paryżu, Don Giovanniego na festiwalu w Aix-en-Provence, a także Czarodziejski flet.
Opublikowana w 1998 roku autobiografia Petera Brooka Threads of Time dołączyła do wcześniejszych publikacji jego autorstwa – do przetłumaczonej na wiele języków, w tym na język polski: Pustej przestrzeni (1968), Ruchomego punktu (1987), Nie ma sekretów (1993) i Wywołując (i zapominając) Szekspira (2002).
W jego dorobku filmowym znajdują się: Władca much, Marat/Sade, Król Lear, Moderato Cantabile, Mahabharata i Spotkania z wybitnymi ludźmi.

Więcej o Peterze Brooku:
www.grotowski.net/encyklopedia/brook-peter
www.newspeterbrook.com

Simon Brook
urodził się w Londynie. W wieku dwunastu lat zaczął pracę jako goniec na planach produkcji filmowych w Studiach Pinewood. Przez rok studiował aktorstwo w Drama Centre London, po czym przeniósł się do Paryża, gdzie pracował jako menadżer turnée Piny Bausch, Kwartetu Dave Brubecka i Murray Louis Dance Company. Następnie mieszkał kilka lat w Nowym Jorku i Los Angeles, pracując z Jimem Jarmuschem nad filmem Poza prawem, z laureatem Oskara, reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim nad wideoklipami i z Philipem Kaufmanem nad Nieznośną lekkością bytu.
W Nowym Jorku założył Black Cat Productions, firmę zajmującą się produkcją fabuł telewizyjnych, wideoklipow i filmów krótkometrażowych. Wyreżyserował wiele filmów, w tym 20 krótkometrażowych o dzieciach na Kaukazie oraz dokumenty, m.in. Brook by Brook i Peter Brook: The Tightrope. Wyprodukował i wyreżyserował także Annie Nightingale: Bird on the Wireless, dokument muzyczny z udziałem Paula McCartneya i Micka Jonesa. Niedawno zakończył pracę nad dokumentem Indian Summer, filmem drogi o medycynie ajurwedyjskiej.