Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Aikido
Trening prowadzony przez Przemysława Błaszczaka ze Studia Dwóch Ścieżek

24–26 kwietnia 2015 {piątek–niedziela} 9:00–11:00
Studio Na Grobli
Wstęp wolny
W językach polskim i angielskim

Kontakt i zgłoszenia
Kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 12 kwietnia 2015 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair justyna@grotowski-institute.art.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w treningu decyduje kolejność zgłoszeń.

Treningi są jednodniowe.


Na trening złożą się ćwiczenia wywodzące się ze sztuki walki aikido wypracowane przez Studio Dwóch Ścieżek.Ważnym elementem zajęć jest nauka nauka koordynacji, uważności, skupienia oraz rozpoznawania mechaniki ciała na podstawie pracy z dźwigniami. Podstawowymi zagadnieniami będą: oddech pozostający w harmonii z ciałem, pierwotna ekspresja i obecność. Trening skupi się zarówno na pracy indywidualnej, jak i partnerskiej oraz grupowej.

Obowiązuje wygodny strój do pracy: długie spodnie oraz koszulka z długimi rękawami.

Fot. Magdalena Mądra

Przemysław Błaszczak jest aktorem, w latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu Pieśń kozła – dytyramb). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram Ecce Homo. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”. Występuje w dwóch częściach tryptyku Ewangelie dzieciństwa oraz w nowym spektaklu Teatru ZAR, Armine, Sister. Gra też w Mauzerze Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (2012) i razem z Alexandrą Kazazou w Kassander w reżyserii Io Voulgaraki (2015). Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido pod okiem senseia Piotra Masztalerza (5 dan), w 2011 roku pobierał nauki u Juby Noura Shihana (6 dan) w Baja California (Meksyk). Obecnie bierze udział w zajęciach przygotowujących do bycia nauczycielem aikido. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym japońskim karate. Jest liderem Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution realizowanego w Instytucie Grotowskiego.

Studio Dwóch Ścieżek, w oparciu o doświadczenia liderów Studia w zakresie sztuk walki, Przemysława Błaszczaka (aikido) i Jakuba Gontarskiego (capoeira), podjęło poszukiwania treningu, w którym najważniejsza jest idea konfrontacji i otwarcia na nowe koncepcji pracy z ciałem i ruchem. „Dwie ścieżki” to nie tylko dwie odmienne tradycje ruchowe, japońska i brazylijska, wywodzące się z różnych kręgów kulturowych, lecz także ścieżki wojownika i performera, odmienne sztuki – walki i aktywności scenicznej. Łączy je perspektywa „człowieka praktykującego”, który nabywa nowe umiejętności niezależnie od tego, czy szuka performatywnych aspektów współczesnych sztuk walki czy źródeł performatywności scenicznej w dawnych praktykach wojowników. Praca Studia skupia się na relacjach człowieka wobec przestrzeni (zarówno przestrzeni pracy, jak i kontaktu z partnerem lub grupą) przez badanie sposobów stwarzania ciała w przestrzeni oraz eksplorowanie przestrzeni, która stwarza ciało. Bogate doświadczenie całego zespołu (Tomáš Wortner, Karolina Brzęk, Agnieszka Rybak) pozwala na wieloperspektywiczne spojrzenie na ideę „dwóch ścieżek”, a także dialog z tradycją oraz współtworzenie metod i narzędzi treningowych w procesie grupowym. Studio Dwóch Ścieżek działa przy Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu w ramach programu badawczego BodyConstitution.


W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution