Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Capoeira
Trening prowadzony przez Jakuba Gontarskiego ze Studia Dwóch Ścieżek

24–26 kwietnia 2015 {piątek–niedziela} 9:00–11:00
Studio Na Grobli
Wstęp wolny
W językach polskim i angielskim

Kontakt i zgłoszenia
Kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 17 kwietnia 2015 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair justyna@grotowski-institute.art.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w treningu decyduje kolejność zgłoszeń.

Treningi są jednodniowe.


Punktem wyjścia treningu będą tradycyjne techniki oraz kody ruchowe ciała, przypisane capoeirze angola i regional, które mogą być wykorzystywane zarówno w pracy scenicznej, jak i codziennych relacjach międzyludzkich. Ważny element zajęć stanowi nauka tradycyjnych rytmów muzycznych i pieśni capoeiry i candomblé. Uczestnicy sesji poznają, w jaki sposób capoeira umożliwia indywidualny proces twórczej ekspresji między ciałem, głosem a dźwiękiem.

Fot. Karol Jarek

Jakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Gra na instrumentach afrobrazylijskich. Interesuje się motoryką oraz mechaniką ciała. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Prowadził zajęcia ruchowe w przedszkolu „Ente” (Centrum Współpracy Europejskiej). Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Prowadzi warsztaty z młodzieżą ze środowisk wykluczonych we Wrocławiu m.in. w ramach projektu „Myśl w Ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu Żywe Kultury Ruchu CYRKULACJE. Współtworzył spektakle Animan-I am that i Dom Wariatów. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego jako lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”. 

Studio Dwóch Ścieżek, w oparciu o doświadczenia liderów Studia w zakresie sztuk walki, Przemysława Błaszczaka (aikido) i Jakuba Gontarskiego (capoeira), podjęło poszukiwania treningu, w którym najważniejsza jest idea konfrontacji i otwarcia na nowe koncepcji pracy z ciałem i ruchem. „Dwie ścieżki” to nie tylko dwie odmienne tradycje ruchowe, japońska i brazylijska, wywodzące się z różnych kręgów kulturowych, lecz także ścieżki wojownika i performera, odmienne sztuki – walki i aktywności scenicznej. Łączy je perspektywa „człowieka praktykującego”, który nabywa nowe umiejętności niezależnie od tego, czy szuka performatywnych aspektów współczesnych sztuk walki czy źródeł performatywności scenicznej w dawnych praktykach wojowników. Praca Studia skupia się na relacjach człowieka wobec przestrzeni (zarówno przestrzeni pracy, jak i kontaktu z partnerem lub grupą) przez badanie sposobów stwarzania ciała w przestrzeni oraz eksplorowanie przestrzeni, która stwarza ciało. Bogate doświadczenie całego zespołu (Tomáš Wortner, Karolina Brzęk, Agnieszka Rybak) pozwala na wieloperspektywiczne spojrzenie na ideę „dwóch ścieżek”, a także dialog z tradycją oraz współtworzenie metod i narzędzi treningowych w procesie grupowym. Studio Dwóch Ścieżek działa przy Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu w ramach programu badawczego BodyConstitution.


W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution