Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
The Collective Mind
Rezydencja Odin Teatret z udziałem 30 obserwatorów w ramach projektu „Flying”








16–22 września 2015 {środa–wtorek}
Studio Na Grobli


The Collective Mind (Umysł zbiorowy) to praca w toku Odin Teatret (Dania), realizowana w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu w ramach projektu „Flying”. Przez 7 dni Odin Teatret będzie odbywać próby swojego nowego spektaklu w obecności 30 wybranych uczestników.

Wyrażenie „umysł zbiorowy” odnosi się do praktyki i postawy, które wiążą się z odrzuceniem podziału pracy na odrębne obszary specjalizacji. O „umyśle zbiorowym” możemy mówić, gdy grupa zmotywowanych osób uczestniczy w procesie twórczym, który nie polega na realizacji zdefiniowanego wcześniej projektu. „Umysł zbiorowy” łączy różne specjalizacje, obszary doświadczeń i role w procesie montażu, podobnym do tego, który ma miejsce w umyśle indywidualnym w procesie twórczego myślenia: nagłe zmiany kierunku, dochodzenie do celu okrężną drogą, zdanie się na szczęśliwy traf, przeskoki z jednego poziomu organizacji na inny (poziom preekspresywny, dramaturgia organiczna, dramaturgia narracyjna, kształtowanie przestrzeni, muzyczne uniwersum, itp.). „Umysł zbiorowy” poświęca tę samą ilość energii zarówno na programowanie, jak i niszczenie własnych programów.

Nowy spektakl Odin Teatret ma tytuł – Flying (Latanie), nakreśloną w przybliżeniu przestrzeń sceniczną i wyraźnie zarysowany punkt wyjścia: historię wskrzeszenia suchego drzewa i towarzyszących temu zdarzeń, opowiadaną w formie tańca i śpiewu. Podczas prób pojawiają się, splatają ze sobą i gubią nowe narracyjne wątki, a „umysł zbiorowy”, czyli zaangażowane w proces osoby, usiłują pogłębić i rozwinąć wcześniej przygotowane porcje materiału, poszukując nowych rozwiązań technicznych i próbując odgadnąć, gdzie materiał może ich prowadzić, jakie nowe historie ewokuje i jakie byłoby dla nich najodpowiedniejsze zakończenie.

Uczestnicy-świadkowie zostają wprowadzeni w intymność sposobu pracy, który jest delikatny, trudno uchwytny, a czasem powtarzalny i nasycony twórczym myśleniem. Wymagany jest od nich szczególny rodzaj samodyscypliny, jakości obserwacji, koncentracji i obecności, które staną się źródłem wsparcia dla aktorów, reżysera i ich współpracowników, dzięki czemu próby nie ulegną trywializacji i nie zostaną zakłócone przez obecność obcych osób i obojętnych zewnętrznych spojrzeń.

Członkowie Odin Teatret biorący udział w The Collective Mind w ramach projektu „Flying”:
Reżyseria i tekst: Eugenio Barba
Występują:
Parvathy Baul, Kai Bredholt, Roberta Carreri, Elena Floris, I Wayan Bawa, Donald Kitt, Fausto Pro, Iben Nagel Rasmussen, Julia Varley
Dramaturgia:
Thomas Bredsdorff
Konsultacja literacka:
Nando Taviani
Menadżer:
Anne Savage


Odin Teatret powstał w 1964 roku w Oslo w Norwegii, dwa lata później przeniósł się do Holstebro w Danii, zmieniając nazwę na Nordisk Teaterlaboratorium/Odin Teatret. Obecni członkowie grupy pochodzą z dwunastu krajów i trzech kontynentów. Działania laboratorium obejmują: tworzenie własnych przedstawień, prezentowanych w siedzibie, podczas objazdów Danii, a także za granicą; bartery z różnymi środowiskami w Holstebro oraz poza nim; organizację spotkań grup teatralnych; goszczenie innych zespołów i grup teatralnych; działania pedagogiczne w Danii i za granicą; odbywający się co roku „Odin Week” (Tydzień Odin Teatret); publikowanie czasopism i książek; produkcję filmów dydaktycznych; badania w zakresie antropologii teatru podczas sesji ISTA (Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru); przedstawienia wielokulturowego zespołu Theatrum Mundi; współpracę z Ośrodkiem Badań Laboratoriów Teatralnych Uniwersytetu Århus (CTLS); „Festuge” (Świąteczny Tydzień) w Holstebro; odbywający się co trzy lata festiwal Transit, poświęcony kobietom teatru; OTA, Żywe Archiwa Pamięci Odin Teatret; WIN, Trening dla Pilotów Międzykulturowych; rezydencje artystyczne; przedstawienia dla dzieci, wystawy, koncerty, okrągłe stoły, inicjatywy kulturalne, a także pracę na rzecz społeczności lokalnej w Holstebro i okolicach.
Przez ponad pięćdziesiąt lat działalności Odin Teatret, jako laboratorium, wykształciło środowisko zawodowe i badawcze, które realizuje międzydyscyplinarne projekty i międzynarodową współpracę. Jednym z takich obszarów poszukiwań jest Międzynarodowa Szkoła Antropologii Teatru, którą w 1979 roku przekształcono w „wioskę teatralną”, gdzie aktorzy i tancerze spotykają się z badaczami w celu porównania i analizy technicznych podstaw ich scenicznej obecności. Inny obszar działań stanowi Theatrum Mundi Ensemble, który od wczesnych lat osiemdziesiątych prezentuje przedstawienia z udziałem stałej grupy artystów wywodzących się z różnych zawodowych tradycji.
Odin Teatret stworzył dotychczas siedemdziesiąt cztery przedstawienia, które zaprezentowano w sześćdziesięciu trzech krajach, w wielu społecznych kontekstach. W tym czasie wykształciła się szczególna kultura Odin Teatret, oparta na różnorodności kulturowej i barterze: aktorzy Odin Teatret prezentują się poprzez swoją pracę określonemu środowisku, które rewanżuje się pieśniami, muzyką i tańcami własnej, miejscowej kultury. Jest to wymiana przejawów kultury nie tylko wzbogacająca wiedzę na temat innych form ekspresji, ale w równym stopniu będąca społeczną interakcją pozwalającą pokonać uprzedzenia, trudności językowe oraz różnice w myśleniu, ferowaniu ocen i zachowaniu.


Współorganizatorzy


Partner strategiczny


Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury 2016