Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Awareness. Dziesięć dni z Grotowskim
Wykład mistrzowski Gabriela Vacisa

9 maja 2015 {sobota} 18:00
Sala Teatru Laboratorium
Wstęp wolny
W języku włoskim z tłumaczeniem na język polski

W lutym i marcu 1991 roku Grotowski poprowadził w Turynie cykl dziesięciu wykładów, podczas których mówił o teatrze oraz dzielił się własną historią. Wśród uczestników znaleźli się głównie aktorzy, reżyserzy, studenci i nauczyciele. Myślę, że każdy, niezależnie od tego, czym się zajmował, mógł się podczas nich czegoś nauczyć. Wykłady zorganizowaliśmy wraz z Teatro Laboratorio Settimo we współpracy z Uniwersytetem w Turynie i Teatro Stabile. Przez dwa tygodnie pobytu Grotowskiego miałem okazję opiekować się nim. Podczas pracy mówił po francusku, a jego asystentka Carla Pollastrelli tłumaczyła jego słowa, krótkimi zdaniami, na język włoski. Dzięki temu, że mówił wolno, mogłem robić notatki, które są niemal wierną transkrypcją jego wykładów. Na podstawie tych notatek chciałbym opowiedzieć o tych dziesięciu lekcjach, o dwóch tygodniach Grotowskiego w Turynie. Ci, którzy go znali, wiedzą, że był on o swoją myśl naprawdę zazdrosny. Bardzo dbał o wierność i precyzję słów. Nie znosił tych, który wypowiadali się w jego imieniu. Dlatego pragnę wyjaśnić, że nie zamierzam interpretować myśli Grotowskiego. Opowiem tylko to, co wyniosłem z jego wykładów: historię spotkania niezwykłego człowieka, mistrza.

Fot. zbiory prywatne

Gabriele Vacis jest reżyserem i twórcą teatralnym, telewizyjnym, radiowym i filmowym. Związany jako reżyser z wieloma festiwalami teatralnymi, m.in. Torino Spiritualità. Należy do założycieli Laboratorio Teatro Settimo. Jest stałym reżyserem Teatro Stabile z Turynu i menadżerem Teatro Regionale Alessandrino. Prowadził kursy aktorstwa i reżyserii w Szkole Teatralnej Paola Grassiego w Mediolanie. Opublikował książki: Il racconto del Vajont oraz Awareness. Dieci giorni con Grotowski.
Reżyserował wielkie wydarzenia, m.in. ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Turynie, a jego film, Uno scampolo di paradiso, otrzymał nagrodę jury na festiwalu w Annecy. Jest dyrektorem artystycznym I Teatri w Reggio Emilia.


W ramach wykładów mistrzowskich Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań