Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Kalarippajattu
Warsztaty indyjskiej sztuki walki prowadzone przez Sankara Lala Sivasankarana Naira 

21–23 sierpnia 2015 {piątek–niedziela} 10:00–12:00, 15:00–18:00
Sala Teatru Laboratorium
W językach polskim i angielskim

Kontakt i zgłoszenia
Kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 14 sierpnia 2015 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: studio@studiokalari.art.pl, +48 509 345 995. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w treningu decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt
200 zł dla początkujących
180 zł dla stałych uczniów


W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i ćwiczące regularnie. Każdy z uczestników będzie pracował nad rozwijaniem i pogłębianiem umiejętności na swoim poziomie. Zajęcia obejmą ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, sekwencje ruchowe, kręcenie kijem, a dla zaawansowanych – techniki walki i praktykę z bronią.

Kalarippajattu to sztuka walki pochodząca z południowoindyjskiego stanu Kerala, istniejąca od co najmniej XII wieku. Bogata w rytuały praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trzy powszechnie rozróżniane style – północny, południowy i środkowy – różnią się między sobą sekwencjami ruchowymi i układami walk z bronią.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są w tradycyjnym treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.

Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Więcej informacji: www.studiokalari.art.pl




Sankar Lal Sivasankaran Nair pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Południowy styl kalarippajattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie – Raja Gopalan Assan. Jest także dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim – zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999–2008 (m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich, gdzie ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma; w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich – P.S. Sharmy i B.S. Jacoba z Somatheeram Resort). Pracował też jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Uczy południowego stylu kalarippajattu (prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą: w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech) i wykonuje masaże ajurwedyjskie (ayurvedam.pl). Współzałożyciel Studia Kalari, działającego przy Instytucie Grotowskiego i uczestniczącego w programie badawczym BodyConstitution.


Kalendarz najbliższych sesji warsztatowych