Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Podróż do krańca nocy
Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w wieku 10–14 lat zakończone spektaklem
Prowadzące: Roxana Mehrafzoun we współpracy z Royą Shahri i Anousheh Salmanpou

10–28 sierpnia 2015 {poniedziałek–piątek} 9:00–15:00
Wrocław: Instytut Grotowskiego (Studio Na Grobli), ul. Na Grobli 30/32
MiserArt, ul. Cybulskiego 35a
W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Kontakt i zapisy
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy nadsyłać do 12 czerwca 2015 na adres Agaty Mazurkiewicz: a.mazurkiewicz@grotowski-institute.art.pl;
tel. 500 898 017. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty odbywają się 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku). Podczas zajęć obecni będą opiekun i tłumacz.


Warsztaty teatralne są adresowane do dzieci i młodzieży w wieku 10–14 lat. Zajęcia poprowadzi irańska artystka Roxana Mehrafzoun, we współpracy z Royą Shahri i Anousheh Salmanpour. Przez trzy tygodnie uczestnicy będą pracować nad przedstawieniem, na podstawie tekstu Mohammada Charmshira, poruszającym temat ekologii. Tajemniczy bohater podczas wędrówki po świecie z niepokojem obserwuje, jak człowiek stopniowo doprowadza swoją planetę do zguby. Podróżnik zastanawia się, czy napotkani ludzie w porę zrozumieją, że popełniają błąd, coraz bardziej oddalając się od siebie i otaczającej ich natury.

Warsztaty mają zachęcić uczestników do obserwacji najbliższego otoczenia, uważnego spojrzenia na społeczność i miasto, w których żyją, i dbania o nie jak o swój dom. Udział w warsztatach ma rozwinąć świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży, nauczyć ich brania odpowiedzialności za swoje postępowanie.

Podczas zajęć uczestnicy poznają nie tylko techniki warsztatu aktorskiego, lecz także całościowy proces powstawania przedstawienia – od stworzenia ostatecznej wersji scenariusza, przez przygotowanie scenografii i kostiumów, po realizację techniczną spektaklu. Będą budować sceny improwizowane i etiudy aktorskie za pomocą narzędzi z różnych dziedzin sztuki: muzyki, literatury, tańca i recyklingu artystycznego.

Do udziału w zajęciach zostali także zaproszeni dzieci i młodzież z Iranu, a także osoby bezdomne, podopieczni Fundacji Homo Sacer, którzy wspólnie z uczestnikami będą tworzyć scenografię do spektaklu. Wspólna praca twórcza różnych grup społecznych ma umożliwić przełamywanie barier, nauczyć tolerancji i szacunku do innych kultur.

Fot. Piotr Kuna  Fot. Piotr Kuna

bądź wierny swoim marzeniom
jeśli one umrą
życie będzie ptakiem ze złamanym skrzydłem
który nie może latać
bądź wierny swoim marzeniom
bez nich
życie jest polem bez plonów
zamarzniętym pod śniegiem


Mohammad Charmshir
Teheran, 3 kwietnia 2015

Mohammad Charmshir jest dramatopisarzem, dramaturgiem i profesorem Uniwersytetu w Teheranie. W swoim dorobku ma około 55 dramatów. Jego prace zostały przetłumaczone na języki angielski, niemiecki i francuski oraz wystawione na całym świecie, m.in. w Iranie, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Polsce, USA, Indiach i Bangladeszu. Jest autorem m.in. takich dramatów: It’s not Raining in Egypt, I Kiss You and Tears, Day of Resurrection, The Monastery, Kaligula, Poet of Violence.


Fot. Anna Piekarska

Roxana Mehrafzoun ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie w Teheranie. Jest reżyserem teatralnym i nauczycielem teatru dla dzieci. Prowadzi zajęcia wspierające twórczy i artystyczny rozwój dzieci. Dyplomowany nauczyciel jogi dla dzieci. Od 2008 roku współpracuje z Donya Children Research Institute – instytucją promującą humanistyczną edukację oraz rozwój twórczych kompetencji dzieci w Iranie. Członkini teatralnej grupy Sayeh Theater Group. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach dedykowanym najmłodszym, m.in. w Indiach, Iranie i Francji. Przygotowywała spektakle dla dzieci oraz grane przez dzieci: Princess Cooking, War, Vanish!, A Thousand Cranes. W 2013 roku prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci z Polski i Iranu podczas Festiwalu Brave Kids oraz cykl spotkań teatralnych dla dzieci „Teatr tysiąca i jednej nocy” w Ośrodku Działań Artystycznych „Firlej”. W 2014 roku zrealizowała trzytygodniowe warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży z Polski i Iranu, podczas których uczestnicy stworzyli spektakl Isfahan – miasto polskich dzieci.
Więcej informacji o spektaklu

Roya Shahri od 1996 roku związana z Donya Children Research Institute, w którym prowadzi zajęcia dla dzieci. Wykłada przedmioty z zakresu edukacji globalnej. W nauczaniu kieruje się filozofią Marii Montessori. Jest pomysłodawczynią akcji społecznych promujących czytanie książek dzieciom i twórczynią autorskich warsztatów dla dzieci i młodzieży zachęcających do czytania książek.

Anousheh Salmanpour jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Teheranie. Prowadzi zajęcia z recyklingu artystycznego oraz plastyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których wykorzystuje naturalne surowce. Zajmuje się edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży.


Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Partnerzy projektu: Fundacja EkoRozwoju, EkoCentrum, MiserArt, Fundacja Homo Sacer, Aftab Theatre Company




Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego