Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Kino Teatralne: Tadeusz Kantor

26 listopada, 3 grudnia, 10 grudnia 2015 {czwartek} 19:00

Sala Kinowa

Wstęp wolny



26 listopada {czwartek} 19:00

Manekiny Tadeusza Kantora
Film dokumentalny; scenariusz i reżyseria: Andrzej Sapija; zdjęcia: Przemysław Skwirczyński; muzyka: Henryk Kuźniak, dźwięk: Zdzisław Grzelka; montaż: Anna Nawrocka; produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi; Polska 1983; 33 min.
W języku polskim z angielskimi napisami

 

Zekranizowana wizja osobowości artystycznej i twórczych działań Tadeusza Kantora. Poetyka i klimat filmu przystają do kreowanego przez artystę świata. Przedmioty, żywe postacie sceniczne i manekiny przenoszą nas z jednej realizacji plastycznej i teatralnej do drugiej; wątki, sytuacje, obrazy nakładają się i powtarzają, a stała obecność Kantora na ekranie potwierdza jego rolę demiurga, z porzuconych rekwizytów przeszłości, stwarzającego wciąż na nowo swój „biedny świat” Realności Najniższej Rangi.



3 grudnia {czwartek} 19:00

Powrót Odysa Tadeusza Kantora. Notatki z prób
Film dokumentalny; scenariusz i realizacja: Andrzej Sapija; zdjęcia: Tomasz Wert, Przemysław Skwirczyński, Andrzej Sapija; dźwięk: Piotr Domaradzki; montaż: Hanna Wojtczyk-Kisiela; opracowanie muzyczne: Bogumiła Kłopotowski; produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi na zlecenie Telewizji Polskiej; Polska 1988; 59 min.
W języku polskim z angielskimi napisami

 

Filmowa obserwacja procesu powstania spektaklu Tadeusza Kantora Nigdy tu już nie powrócę. Kamera uczestniczy w próbach. Podąża tropem Kantora – autora i reżysera spektaklu, który na oczach widza kształtuje sceniczną formę dzieła Kantora – bohatera spektaklu, który nieuchronnie kroczy ku swemu przeznaczeniu. Kantor-Odys wraca do źródeł swej sztuki, ale wie, że ten powrót jest tylko jego osobistym obrachunkiem z życiem i twórczością.
Zdjęcia do dokumentu Andrzeja Sapiji zrealizowano w październiku 1987 roku i kwietniu 1988 roku w Krakowie i Mediolanie. Film ten należał do najbardziej cenionych przez Tadeusza Kantora obrazów poświęconych jego twórczości. Akcent w nim pada na najistotniejsze dla jego sztuki pojęcia, czego wyrazem stają się przytoczone słowa Tadeusza Kantora z jego pism, notatek i wypowiedzi.


10 grudnia
{czwartek} 19:00
Próby tylko próby
Film dokumentalny; scenariusz i reżyseria: Andrzej Sapija; zdjęcia: Marek Stefański; montaż: Barbara Konstantin, Aleksander Stefański; lektor: Jan Bielecki; produkcja: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka; Polska 1992; 74 min.
W języku polskim z angielskimi napisami

Na film składają się wybrane fragmenty z ponad pięćdziesięciogodzinnego zapisu wideo wszystkich prób do ostatniego przedstawienia Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2 Dziś są moje urodziny. Premiera tego spektaklu odbyła się już po śmierci Tadeusza Kantora, który zmarł 8 grudnia 1990 roku. Przedstawienie jest interpretowane w kategoriach swoistego artystycznego testamentu. W niedokończonej sztuce spotykają się postaci członków rodziny przeniesionych wprost z dzieciństwa artysty, przyjaciele z lat młodzieńczych, figury wyjęte z ram obrazu. Kantorowski Pokój Wyobraźni staje się w spektaklu polem bitwy, w którym cała ludzkość może pomieścić swój los, miejscem ponownych narodzin, pomieszczeniem, gdzie wszystkich dosięga gwałt i przemoc i gdzie na pobojowisku w „finale” pozostaje tylko Autoportret Artysty.

Pokaz filmu dzięki uprzejmości Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka