Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Wędrowanie za... Jerzy Grotowski na fotografiach Jana Krzysztofa Fiołka

 

Wystawa z okazji 17. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego


14 stycznia – 1 lutego 2016 {czwartek–poniedziałek}

pon. 10:00–18:00, wt. zamknięte, śr.–niedz. 12:00–20:00

Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a

 

Otwarcie: 14 stycznia, 18:00 z udziałem Ludwika Flaszena i Barbary Fiołek

Kurator: Waldemar Płusa

Wstęp wolny



Wszystko jest muzyką, tylko nasz zgiełk nas do niej nie dopuszcza. Więc w sobie trzeba zainstalować ciszę – milczenie, aby móc być w podłączeniu. Aby nie zużyć tej percepcji i móc za nią iść, trzeba czasem milczenia, tak jak trzeba nam milczenia, aby wyjść ku słowu.

Jerzy Grotowski: Wędrowanie za Teatrem Źródeł, 1979

 
Rok 2006, Toronto, Kanada. To właśnie w maju tego roku Jan decyduje się na zarchiwizowanie swoich zdjęć poświęconych Jerzemu Grotowskiemu i Teatrowi Laboratorium. Zaczynają się poszukiwania odpowiedniego sprzętu. Trudno odgadnąć, co tak naprawdę przyspieszyło ten proces. Czy jakaś wewnętrzna siła, jakieś duchowe przekonanie czy też świadomość rozwijającej się choroby nie spowodowały, nie wymusiły wręcz na nim potrzeby pokazania w końcu siebie...

Rzadko fotografował cokolwiek.

Nigdy nie narzekał. Zawsze wnikliwy obserwator wydarzeń, które było mu dane doświadczać – jak w teatrze Grotowskiego. Zdjęcia, które pozostawił po sobie, nie są obrazem wielkości Grotowskiego, ale wielką prozą codzienności życia w tamtym czasie, portretami ludzi i zdarzeń zatrzymanych w codzienności i swoistym zapisem Jana wędrowania za...
Waldemar Płusa


Wystawa obejmuje fotografie Jana Krzysztofa Fiołka dokumentujące działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, wykonane w latach 1979–1981 w Polsce i we Włoszech. Tytuł Wędrowanie za… nawiązuje do tekstu Jerzego Grotowskiego Wędrowanie za Teatrem Źródeł, wygłoszonego 5 czerwca 1978 roku w Starej Pomarańczarni podczas międzynarodowego sympozjum ITI. Prezentowane fotografie układają się w siedem bloków tematycznych. Pierwszy z nich to dokumentacja jubileuszu dwudziestolecia Teatru Laboratorium (15 listopada 1979), kolejny to pochodzące z tego samego roku ujęcia z Mediolanu, gdzie odbyła się międzynarodowa konferencja Grotowski II. Granice teatru. Jan Krzysztof Fiołek towarzyszył zespołowi Teatru Laboratorium nie tylko podczas podróży, ale i w trakcie prób. Stąd na wystawie zdjęcia z ostatniego spektaklu, Apocalypsis cum figuris, oraz z ostatniego dzieła scenicznego, zrealizowanego bez udziału Jerzego Grotowskiego, a pod kierunkiem Ryszarda Cieślaka – Thanatos Polski. Inkantacje, w którym wystąpili: Antoni Jahołkowski, Zbigniew Kozłowski, Rena Mirecka, Teresa Nawrot, Irena Rycyk i Stanisław Scierski, a także nieprezentowane wcześniej zdjęcia z przedsięwzięcia parateatralnego Drzewo Ludzi. Na wystawie znalazły się również fotografie dokumentujące spotkania w ramach Teatru Źródeł, w tym współpracowników Grotowskiego, którzy odwiedzili Wrocław, Brzezinkę, Ostrowinę i Olsztyn w 1980 i 1981 roku. W ich gronie znaleźli się m.in. członkowie grupy Saint-Soleil z Haiti, Pablo Jimenez z Meksyku, Jairo Cuesta z Kolumbii i Abani Biswas z Indii. Ostatni, najobszerniejszy, blok tematyczny stanowią zdjęcia wykonane w Rzeszowie i Nienadówce na planie filmu Mercedes Gregory i Jill Godmilow With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980.

Fot. Jan Krzysztof FiołekFot. Jan Krzysztof Fiołek
Fot. Jan Krzysztof FiołekFot. Jan Krzysztof Fiołek
Fot. Jan Krzysztof FiołekFot. Jan Krzysztof Fiołek

Jan Krzysztof Fiołek urodził się w 1957 roku we Wrocławiu. Ukończył Studium Fotograficzne w Warszawie. W latach 1979–1983 był zatrudniony jako fotograf w Teatrze Laboratorium. Pasjonował się muzyką, fotografował koncerty odbywające się podczas festiwali Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1986 roku wyemigrował do Kanady, gdzie mieszkał do końca życia. Założył firmę transportową i przemierzył całą Amerykę Północną. Zmarł w 2008 roku w Toronto.