Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Linatendu
Spektakl Anny Krotoskiej w reżyserii Alexandry Kazazou
Prezentowany w ramach cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje 4″

6 marca 2016 {niedziela} 18:00, 20:30
7 marca 2016
{poniedziałek} 19:30
Wrocławski Teatr Współczesny, Mała Scena,
ul. Rzeźnicza 12

Bilety: 15 zł
Karnet na 3 spektakle: 35 zł
Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320

Bilety online

Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.


Spektakl podejmuje temat śmierci i pamięci, opowiada o życiu po utracie. Bohaterka stara się zmierzyć z okresem żałoby, przygląda się światu na nowo. Próbuje skonfrontować osobistą utratę i doświadczenie śmierci z otaczającą ją rzeczywistością, która nie przynosi ulgi.

Linatendu to opowieść o momencie granicznym w życiu. O ciszy tuż przed… O buncie, absurdzie, smutku i codzienności po utracie. Czy jeden to tyle co milion? Czy pojedyncza śmierć waży tyle, ile ta zwielokrotniona w codziennych wiadomościach w telewizji? Czy pamięć jest darem, czy przekleństwem?

Podejmując temat z natury obarczony ciężarem i dramatyzmem, autorki próbują jednocześnie nadać formie spektaklu lekkości, a nawet komizmu, starają się oswajać śmierć, mówić o niej w sposób codzienny i powszedni. Śmierć jest przecież nieodzownym, a zarazem najbardziej nieoswojonym zdarzeniem.

wiszę
ty też?
ja też
wisisz?
wiszę...
głowa mi się wydłuża
nogi ciągle marzną przy ziemi
podpalę je to może polecę...
jesteś kosmonautą
ja też zakładam plecak tlenu
kombinezon wyhaftowany symbolami nieskończoności
programuję kryształ na lot w kosmos
chowam do kieszeni
i START
trzeba się dobrze odbić
jeszcze chwilkę poćwiczę
przyśnij mi instrukcję lotu
                                                              Anna Krotoska

Monodram Anny Krotoskiej to mozaika złożona z wielu różnorodnych obrazów, skonstruowanych przy pomocy światła, gestu, głosu i muzyki. Reżyserka zadbała o to, aby bez zbędnej scenografii przedstawić historię, która zarazem poruszy widza i nie otrze się o patetyczność czy banał. Minimalizm sceniczny oddziałuje na wyobraźnię, sprawia, że wszystko, co niedopowiedziane, ma prawo zaistnieć w naszej głowie.


Monika Branicka, „Linatendu”: Jak kos śpiewający w środku nocy, KulturaOnLine, [dostęp: 07.04.2014]

Aktorka: Anna Krotoska
Reżyseria: Alexandra Kazazou
Dramaturgia: Alexandra Kazazou, Anna Krotoska
Muzyka: Nefeli Stamatogiannopoulou, Daniel Han
Scenografia, światła: Karol Jarek
Premiera: 24 stycznia 2014, Instytut Grotowskiego
Czas trwania: 50 minut
Scenariusz na podstawie L’inattendu Fabrice’a Melquiota w tłumaczeniu Wioletty Kaczmaryn oraz tekstów własnych Anny Krotoskiej.

Spektakl nagrodzony na Wrocławskich Spotkaniach Teatru Jednego Aktora 2014.



Anna Krotoska jest absolwentką Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako nastolatka uczestniczyła w warsztatach Grzegorza Brala i Anny Zubrzyckiej. Następnie przez dwanaście lat szkoliła swój warsztat aktorski w Teatrze Pieśń Kozła, w którym grała w spektaklach Pieśń Kozła – dytyramb, Kroniki – obyczaj lamentacyjny oraz Lacrimosa. Razem z zespołem występowała m.in. w Narodowym Teatrze w Taipei na Taiwanie, w teatrze La Mamma w Nowym Jorku, na festiwalu UCLA. Dwukrotnie grała na festiwalu w Edynburgu, na którym w 2004 roku spektakl Kroniki – obyczaj lamentacyjny zdobył Scotsman Fringe First, Herald Angel oraz Best International Show. Od wielu lat dzieli się zdobytym doświadczeniem, wykładając w ramach aktorskiego programu magisterskiego prowadzonego przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre, a także prowadząc warsztaty teatralne z dorosłymi i młodzieżą w kraju i za granicą. W ramach rezydencji w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego zrealizowała monodram Linatendu. W efekcie wieloletniej współpracy z zespołem Awake Project zrealizowała w Oxfordzie spektakl Song of Riots (reż. Lucy Maycock) nagrodzony Audience Choice Award podczas Stokholm Fringe Festival 2015. Zagrała główną rolę w filmie Konstelacje (reż. Aniela Gabryel) nagrodzonym na festiwalach Łodzią po Wiśle oraz Młodzi i Film. Jest członkinią wrocławskiej żeńskiej grupy muzycznej Mamatucada, w której gra na bębnie basowym surdo.

Alexandra Kazazou urodziła się we Wrocławiu. Jest pół Greczynką, pół Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. Obecnie należy do zespołu Studia Matejka, współpracującym z Instytutem Grotowskiego, w którym przygotowała spektakl solowy Charmolypi wyreżyserowany przez Mateja Matejkę. Spektakl ten od 2012 roku prezentowała w Polsce, Belgi, Rosji, Grecji, Turcji, USA oraz Szkocji. Podczas sześcioletniego pobytu w Polsce współpracowała jako aktorka z grupą teatralną Odra Ensemble, była współinicjatorką projektu Jubilo oraz wykładała antyczną tragedię grecką na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich badaniach naukowych skupia się na funkcji chóru w tragedii greckiej. Odbyła wyprawę na Kubę – w okolice bazy Guantanamo, która była dla niej ważnym doświadczeniem oraz źródłem inspiracji. Posiada dyplom z jogi ashtangi. W 2014 roku wyreżyserowała w ramach „Monosytuacji 2” w Instytucie Grotowskiego spektakl Anny Krotoskiej Linatendu; współreżyserowała z grupą Theatre Under The Tree spektakl Borders (Istambuł); stworzyła kreację Mirandy w spektaklu STORM w reżyserii Anny-Heleny McLean, liderki grupy Moon Fool (Wielka Brytania); pracowała jako asystent reżysera Mateja Matejki nad spektaklem Harmonia Przeciwstawień. Polska w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. W styczniu 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu KassendER w reżyserii Io Voulgaraki przygotowanego w Instytucie Grotowskiego w ramach „Monosytuacji 3”. Obecnie prowadzi warsztaty aktorskie na całym świecie.

Spektakl zrealizowany w ramach rezydencji artystycznej w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu