Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Capoeira

 

Warsztaty prowadzone przez Mestre Cobrę Mansę

 

5–7 kwietnia 2016 {wtorek–czwartek} 10:00–13:00
Sala Teatru Laboratorium

W języku angielskim


Kontakt i zgłoszenia
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt: 250 PLN


Capoeira angola to najbardziej tradycyjna forma capoeiry, której korzenie sięgają rytualnego tańca afrykańskiego. Jej pierwszym wybitnym mistrzem był Mestre Pastinha (Vicente Ferreira Pastinha). Angola charakteryzuje się powolnymi, płynnymi, wykonywanymi nisko nad ziemią ruchami: niskimi kopnięciami, uderzeniami głową i zejściami, a dwóch graczy-wojowników (angoleiros) znajduje się bardzo blisko siebie. Muzyka w capoeirze angola jest wolniejsza niż w capoeirze regional – nie ma na celu wywołania agresywnej interakcji, ale wyzwolenie pozytywnej energii.

 

Podczas treningów Mestre Cobra Mansa skupi się na:
  • podstawach bazowych ruchów i elementów obrony oraz ataku w capoeirze angola
  • wprowadzeniu do muzyki, rytmu oraz rytuału
  • pracy ze świadomością ciała przez zwinność ruchów i odruchów, nad elastycznością
  • zrozumieniu rytmicznym oraz muzycznym w tradycyjnej capoeirze

 

Mestre Cobra Mansa, znany też jako Cobrinha lub Cobrinha Mansa, jest mistrzem stylu capoeira angola i jednym z założycieli i liderów Fundaçao Internacional de Capoeira de Angola (FICA). FICA jest największą organizacją promującą styl capoeiry angola na świecie, obejmującą wiele lokalnych oddziałów, sekcji i ośrodków treningowych działających jako organizacje non profit w USA. Mestre Cobra Mansa jest dobrze znany w świecie capoeiry. Treningi capoeiry rozpoczął w 1973 roku u Josiasa da Silvy i Raimunda w mieście Duque de Caxias w brazylijskim stanie Rio de Janeiro. Uprawiał capoeirę w ulicznych kręgach (roda) i, wraz z Rogerio Russem i Peixinho de Caxiasem, założył grupę Roda de Caxias. W 1974 roku został uczniem Mestre Moraesa z grupy Roda Brazyli Środkowej. Zanim poświęcił się treningowi capoeiry, pracował w branży fotograficznej i jako sprzedawca uliczny w cyrku (Circo Picolino). W 1979 roku przeprowadził się do Belo Horizonte, gdzie mieszkał przez dwa lata i pracował jako policjant. W 1981 roku wyjechał do Salvadoru (Brazylia), gdzie wraz z Mestre Moraesem założył organizację i szkołę Grupo Capoeira Angola Pelorinho (GCAP).

 


W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution