Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Somaestetyka w praktyce

 

Warsztaty prowadzone przez Richarda Shustermana

 

8–10 kwietnia 2016 {piątek–niedziela} 9:30–12:30

Studio Na Grobli, Sala Prób

W języku angielskim


Kontakt i zgłoszenia
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 20 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

Koszt: 250 PLN


 

 

Warsztaty będą teoretycznym i praktycznym wprowadzeniem do somaestetyki. Teoria będzie powiązana z ćwiczeniami praktycznymi, mającymi na celu zwiększenie świadomości ciała i wrażliwości somatycznej w obszarach percepcji i ruchu. Ćwiczenia polegać będą na powolnych, delikatnych ruchach, co umożliwi maksymalizację świadomości i kontroli ruchu. Zajmiemy się m.in. skanowaniem ciała – wyjaśnione zostaną zasady jego działania, a także zasady umożliwiające osiągnięcie większej efektywności, swobody i przyjemności ruchu.

Wiele ćwiczeń wymaga pozycji leżącej, dlatego uczestnicy powinni mieć wygodny strój i dwie maty do jogi albo bardzo duży koc lub ręcznik, na którym można się wygodnie położyć.

 Richard Shusterman pracuje w Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar in the Humanities oraz jako dyrektor Center for Body, Mind, and Culture na Uniwersytecie Atlantydzkim Stanu Floryda. Jest filozofem i inicjatorem somaestetyki – uzyskał tytuły licencjata i magistra na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz tytuł doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego najważniejsze książki (opublikowane w wielu językach) to Thinking through the Body: Essays in Somaesthetics (2012), Body Consciousness: A Philosophy of Mindfulness and Somaesthetics (2008), Surface and Depth (2002), Performing Live (2000), Practicing Philosophy (1997) and Pragmatist Aesthetics (1992/2000), z których po polsku ukazały się Estetyka pragmatyczna. Żywe piękno i refleksja nad sztuką (Wrocław 1998), Praktyka filozofii. Filozofia praktyki. Pragmatyzm a życie filozoficzne (Kraków 2005) oraz Świadomość ciała. Dociekania z zakresu somaestetyki (Kraków 2010). Shusterman wykładał gościnnie we Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Danii, Polsce, Chinach i Japonii. Jest kawalerem francuskiego Orderu Palm Akademickich i twórcą dwóch projektów dla UNESCO. Praca profesjonalnego nauczyciela i terapeuty metody Feldenkrais stanowi dla niego pożywkę do dociekań w sferze somaestetyczne.


W ramach seminarium praktycznego BodyConstitution