Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Tradycyjne pieśni Gruzji

 

Warsztaty prowadzone przez grupę Nanila/członków rodziny Pilpanich

 

22–24 kwietnia 2016 {piątek–niedziela} 10:00–13:00

Sala Teatru Laboratorium

W języku angielskim

 

Kontakt i zgłoszenia

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 3 kwietnia 2016 roku do Eweliny Sochackiej na adres warsztaty@voicencounters.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty VoicEncounters” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Odpowiedzi prześlemy do 5 kwietnia 2016. Liczba miejsc ograniczona.

 

Koszt: 200 PLN


 

Podczas warsztatów uczestnicy poznają tradycyjne polifoniczne pieśni swańskie i gruzińskie, z których część wykonywana będzie przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. Zaprezentowane zostaną także tradycyjne tańce.

W programie m.in. nauka hymnu ku czci słońca, Lile, jednej z najpopularniejszych i najstarszych swańskich pieśni (mogła powstać nawet cztery tysiące lat temu) oraz Lazgwaszi, pieśni opisującej procesję modlitewną w świątyni. Warsztaty poprowadzą członkowie wielopokoleniowej rodziny Pilpanich z Mestii w Swanteii. 

Liderem grupy Nanila (i głową rodziny Pilpanich) jest Eptime (Islam) Pilpani, 82-letni zawodowy muzyk i śpiewak, wykonawca i nauczyciel swańskiej muzyki tradycyjnej. W roku 1964 Epitme został liderem zespołu Riho, z którym koncertował w Europie i nagrał kilka albumów ze swańską muzyką ludową. Liderem i menadżerem grupy jest obecnie jego syn Wachtang. Trójka dzieci Wachtanga: Anano (15 lat), Beszken (13 lat) i Eka (8 lat) to zawodowi śpiewacy i tancerze. Córka Islama, Nana, ukończyła konserwatorium w Tbilisi i jest zawodową śpiewaczką, a jej syn Nikoloz (9 lat) od trzech lat uczy się gruzińskiego tańca ludowego. Kuzyn Wachtanga i Nany, Giorgi Pilpani, śpiewa z zespołem Riho od niemal 20 lat. Członkowie rodziny Pilpanich często występują wspólnie, prywatnie i jako zespół Nanila. W repertuarze grupy znajdują się zarówno pieśni swańskie (wiele z nich pochodzi z czasów przedchrześcijańskich), jak i tańce (często przy akompaniamencie tradycyjnych, archaicznych instrumentów swańskich: trzystrunowego instrumentu smyczkowego czuniri i 8-strunowej harfy czangi), a także muzyka ludowa z całej Gruzji, w tym wykonywane z akompaniamentem gitary współczesne pieśni miejskie.W ramach seminarium praktycznego VoicEncounters